Soru Cevap Portalı

 • İkinci üniversitenin devlet memuru için yararları

  Lisans mezunuyum. Bir devlet memuru olarak ikinci bir lisans eğitimini (açıköğretim fakültesi) bitirmemin bana ne gibi yararları var. Teşekkür ederim.

 • SGK dul/yetim aylığı değişikliği geçmişe yürür mü?

  SGK ile ilgili bir değişiklik var:Emekli Sandığı`na tabi olan kişi,artık 10 değilde 5 yılını doldurmuşsa SSK ve Bağ-Kur`da olduğu gibi eşi ve varsa yetimi maaş alabilecek. Şu da var ki;kanunların geçmişe yürümeme ilkesi var.Bu ilke gereği yukarıdaki değişiklik,bu değişiklikten önce ölen Emekli Sandığı`na tabii olan kişileri de kapsıyor mu?

 • Ecrimisil

  Sayın Uzman Babamn vefatından sonra bahçesine bakan ve müştemilatta yaşayan aileyi çıkarmak istedim.Ama basiretim bağlandı ve üstüne düşmedim.Birkaç ay evvel sözkonusu yeri satmak istediğimde emlakçı vasıtasıyla istediğim fiyatı veren kişiye biz bahçyi ektik,zararımız ne olacak dediler.ve bunlar içerde olduğu için almaktan vazgeçti.Aramızda kontrat yok bahçeden bir gelirim de yok.Öğrenmek istediğim bunlara tapu bana geçtiğinden itibaren geriye dönük kira davası açabilirmiyim,başka ne yapabilirm

 • TADİLAT

  Ben 2 katlı bahçeli müstakil evimi çocuk yuvası olarak kiraya vrmek istiyorum.Fakat evin yuva olarak kullanılabilmesi için epey bir tadilat görmesi gerekecek.Noterde yapacağım 7 yıllık kira sözleşmesinde yapılacak olan tadilat ve yapı değişiklerinin masrafından ileride sorumlu olmayacağımı içeren bir maddede ekleyeceğim.Kiralayanda bunu kabul ediyor fakat ileride ev tahliye edilirken kiracı benden yapmış olduğu tadilat ve masrafları noter sözlemesine rağmen kanunen talep edebilirmi? Teşekkürler..

 • Avukat mahkemeye kaç defa mazeret bildirebilir

  Aydın mahkemesinde acmis oldugum itirazın iptali davasında karşı tarafın avukatı ilk duruşma günü itiraz dilekçesi gönderdi (kendisi lütfedip gelmedi) dava 3 ay ertelendi, 2 duruşma gününde mazaret bildirdi (gene gelmedi)dava 2 ay daha ertelendi. 3 duruşmada gene gelmez mazeret bildirimi veya rapor göndererek davanın görüşülmesini uzatabilirmi? Lütfen ne yapmam gerekiyor. Saygılar.

 • Apartman gideri

  Selam, ben bir kooperatiften daire aldım.Müteahhit ise benim bulunduğum binanın kooperatif başkanlığınıda yapıyor. Ancak bu mütahhit önceki binalarına ait bazı araç gereçlerini, bizim buluduğumuz binanın altını depo olarak kullanıyor.Söylendiği halde malzemelerini de almıyor,zemin katı kendine ait dükkan yapmış boş duruyor.Bu durumda apartman giderlerine katılmak zorundamıdır.Zorunda ise kanunen neler yapmalıyız apartman sakini olarak.? Sevgiler.

 • Fikrin ve eserin çalınması

  Özel bir işletmede tasarımcı olarak çalışıyorum. Tasarladığım ürün firmanın kataloğunda yer alıyor. Başka bir firma ürünün birebir kopyasını üretmeye başladığı yetmezmiş gibi çalıştığım firmanın kataloğundaki ürün resmini kullanarak !! yerel gazetelere reklam veriyor ve ürünü kendisine aitmiş gibi gösteriyor.Maalesef ürüne patent alınmış değil. Fakat sanırım bu karşı firmayı yaptığı sahtekarlıkta haklı çıkarmaz.Böyle bir durumda herhangi bir şey yapılabilirmi? Yoksa yapanın yanına karmı kalır?

 • İNTİHAR

  ÖLÜM; KIDEM TAZMİNATININ ÖDENMESİ İÇİN GEREKLİ ŞARTLARDAN BİRİ, ANCAK İNTİHAR EDEN BİR KİŞİ (İNTİHARI NORMAL ÖLÜM GİBİMİ DÜŞÜNMELİYİZ) KIDEM TAZMİNATI ALABİLİRMİ. TEŞEKKÜR EDERİM.

 • Yapı Kooperatifinde İbra olmuş Yönetimden Para İstenebilir mi?

  Bir yapı koop. yönetim kurulu üyeliğinde bulunduğum sırada meydana gelen ve kooperatifi zarara uğrattığımız iddia edilen bir olayla ilgili olarak (ancak bu konuda kesinleşmiş bir dava bulunmamakta) o dönemde ibra edilmiş olmamıza rağmen, yeni yönetim kurulunca genel kurul kararı alınarak noter ihtarnamesi gönderilmiş ve kooperatifçe karşılanan sair masrafın tarafımızca tazmini talep edilmiştir. Bu mümkün müdür?

 • senet 3 yıl icraya verilmezse ?

  Üçüncü şahsın eline geçmiş bir senedim var.Fakat 3. şahıs senede üç yıl önce protosto göndermesine rağmen üç yıldan beri icraya vermedi. Bu senet hala geçerli midir? İsterse icraya verebilirmi? Teşekkür ederim.

 • Kiralık Araba Arızası Tazmini

  Bir aylığına panelvan kiraladık,kirayı peşin ödedik ve 20.000.-YTL TEMİNAT SENEDİ verdik.15 gün sonra TRIGER kayışı sıyırması sebebi motor arıza yaptı.Rent a car firması bilirkişi tespiti yaptırarak, sürücü hatası iddiası ile senedin üzerinde yazan TEMİNAT SENEDİ ibaresini daksilleyerek 9.500.-YTL onarım bedeli talebi ile icraya verdi. İcraya itiraz ettik, ama kabul edilmedi.Ancak, servisler,Triger kayışı sıyırması sürücü hatasıyla olmaz diyorlar. Ne yapmamız lazım ?

 • Boşanma

  İyi günler, 16.11.2005 tarihinde evlendim. Özürlü bir gencim ve malulen 2000 yılında emekli oldum. Simdi eşimle boşanma durumum var,çocuğumuz yok. Adıma kayıtlı 2001 de aldığım mercedes 250d sakat aracı ve 2003 yılında girdiğim ve 2004 yılında kura sonucu ev çıkan bir kooperatifte bir dairem var içinde oturmaktayım. Fakat tapumuz falan yok hala aidat ödemekteyiz kooperatif hissesi olarak boşanma durumunda eşim benden ne talep edebilir veya ben ne vermek durumunda kalabilirim. Ayrıca eşim hiç çalışmadı.

 • kız kaçırmanın cezası varmı?

  şimdi sorum tam olarak şu: reşit olmayan bir kızı ailesinin şikayeti doğrultusunda kızın isteğiyle kaçırmanın cezası varmıdır? yakalanma halinde reşit olmayan kız şikayetçi olmazsa ne olur? bide reşit olana kadar bi yerden saklandıktan sonra reşit olunca yakalanırsa kaçırdığı günden mi ceza uygulanır??

 • Yaş kücültme

  İyi akşamlar ben mehmet yaşımı kücültmek istiyorum suan 1992 liyim 1993 olmak istiyorum bunu yapmak münkünmü neden die sorcaksanız ben lise 1 de sınıfta kaldım simdi tekrar yapıyorum ve arkadaşlarımdan 1 yaş büyüğüm bu benim cok canımı sıkıyor cok üzülüyorum. yaşım büyük diye kafaya cok takıyorum ve hiç aklımdan cıkmıyor. agladıgım zamanlarda oluyor derslerimde kötü gitmeye basladı hep bu durum yüzünden lütfen cevaplarınızı bekliyorum saygılarımla

 • kontrat hak.

  yapılan kira kontratı şartları ev el değişirse yeni ev sahibiylede geçelimidir?eğer değilse hangi şartlar geçersiz sayılır?kontratta evin tapusunda geçen kişinin adı yazılması şartmıdır birinci derece yakını olabilirmi?

 • Vekaletname iptal

  Merhaba; iyi çalışmalar dilerim.Önceden verilmiş olan bir umumi vekaletnamenin iptali için yapılması gereken işlemler, başvurulması gereken merciler ve aranan şartlar nelerdir? Bu faydalı çalışmanızdan dolayı da ayrıca tebrik ve teşekkür ederim.

 • sözleşme

  sayın hukukçular,ben28/07/2008 tarihinde bursada faaliyet gösteren.ayrıcada internetten de satış yapan atag adlı bir firmadan bir cihaz alımı için sözleşme yaptık sözleşmede benim kendi cihazımı 2000 ytl takasa saydılar 5000 ytl de nakit şirkete gönderdim.sözleşmede 15 günde cihaz telim edilecekti etmediler .82 gün oldu paramı istiyorum vermiyorlar.ben hataydayım şirket bursada .hatayda bunlara dava açabilirmiyim.sözleşmede bir şey yazmıyor dava açılacak yer konusunda.

 • Ne tür bir dava açabilirim

  Babam 25 yıl önce öldü veraset ilamını o tarihte çıkardık. Babamın taşınmazlarından bir bölümünü kardeşim, babamın vefatından sonra da kullanmaya devam ediyor sözlü olarak defalarca kira talebinde bulundum. Kardeşimden nasıl ve türlü; benimde varisi olduğum bu taşınmazlarla ilgili dava açabilirim. Teşekkürler.

 • kiracı

  Kiracımla Bir yıllık kira kontratı yaptım, 12 tane senet imzaladı. Kiracım hiç kira ödemeden evde 5 ay kaldı ve gizlice evi terketti, cep telefonuyla aradığımda hattı aktif olmasına rağmen ya cevap vermiyor yada hakaret ediyor. Bu kişinin SSK ve BAĞKUR a kayıtlı bir işi yoktur,serbest çalışmaktadır ikamet adresini bilmiyorum. T.C. Kimlik numarasını biliyorum. Bu kişi hakkında DAVA açıp mağduriyetimi gidermem mümkün mü?

 • senet

  Bir şahıstan 1100 ytl`lik alacağım ve bunum karşılığında elimde bu miktarda senet var. Borcu bulunan şahıs başka bir şehre adresini bilmediğim yere firar etmiştir. borçlu kişinin sadece T.C. no. sunu ve ismini bilmekteyim. bu kişi hhakkında başka hiç bir bilgim yoktur. bu kişiden alacağımı tahsis etmek ya da hak ettiği cezayı alması için nasıl bir yol izleyebilirim? saygılar

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.