Soru Cevap Portalı

 • Babamın bakımı

  Değerli bilge kişiler, öncelikle selamlarımı sunarım. Ben ortopedik özürlü, yaşlı ve aynı zamanda Alzheimerlı babama bakıyorum. Babam 85 yaşında, mal paylaşımı yapılmamış, her şey babamın üstüne kayıtlı. Sorum şu; babam ölene kadar bana bakan gelinime ev ya da şu kadar metre kare bahçe bırakıyorum diye üzerine verebiliyormu, miras bırakabilir mi? Teşekkür ederim vereceğiniz bilgi için.

 • Alt komşu ile eşimin tartışması

  Alt katımızda oturan komşumuzla sık sık sorunlar yaşıyoruz. Komşumuzla konuşmuyoruz. Bir sebepten dolayı kapıcı ile bize haber göndermekte, bizi belediyeye veya karakola şikayet edeceğini söylemekte idiler. Eşimde aşağıya inerek sinirlenmiş ve yapılan davranışların komşuluğa yakışmadığını söylemiş. Terbiyesiz bir davranış olduğunu söylemiş. Karşı tarafta siz terbiyesizsiniz diyerek karşılık vermişler. Daha sonra karakola giderek şikayetçi olmuşlar. Ne yapmalıyız?

 • İzlenme

  Üst katımızdakiler tarafından dinlendiğimiz ya da izlendiğimize dair şüphelerim var.Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

 • ceza hukuku

  HAYIRLI GÜNLER BENİM CEZA KANUNU’NUN BAZI MADDELERİYLE İLGİLİ BİLGİYE İHTİYACIM VAR.BUNLAR;HALK ARASINDA KORKU VE PANİK YARATMAK AMACIYLA TEHDİT, SUÇ İŞLEMEYE TAHRİK, SUÇU VE SUÇLUYU ÖVME.BU KANUN MADDELERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMALI(GÜNCEL ÖRNEKLER İLE) BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER, ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM

 • Ebeveyn tercihi yapılabilir mi?

  Bir çift boşanmaya karar vermiş ancak 4 çocuğunu bir türlü paylaşamamış ise mahkemede nasıl bir yol izlenir? Böyle bir durumda çocuklara tercih hakkı verilebilir mi? Hakim hangi şartlarda çocuklara "Anneni mi yoksa babanı istiyorsun?" diye sorar.Yanıtınız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 • Kiracının kira yatırmama durumu

  Kiracım kiralamış olduğu apartman dairemin kirasını 2 aydır yatırmadı.Daireyi tahliye etmem için ne yapmam gerekir? Bi dava açmam gereklimi? İcra yollamama gerek varmı? ve anlaşma gereği daha 10 ay oturması gerekiyo ayrıca aidatlarda yatırılmamış.Sizce ne yapmalıym? İlginize teşekkürler...

 • adli yargı hakimlik staj süresi

  Merhaba, Ben Ank hukuk 2007 mezunuyum ve hakimlik sınavına hazırlanıyorum. Ancak staj süresi bir muamma, bazı kişiler halen 1 yıl olduğunu söylerken bazıları tekrar 2 yıla çıktığını iddia ediyor. Net bir bilgiye ulaşamadım. Şu an itibariyle adli yargı hakimlik staj süresi hakkında bilgilendirirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

 • mirastan men

  Anneye ait mülkü anne ölmeden önce bır ogluna bıraksa diğerlerini men etse bu çoçuklar maldan hak alabilirlermi? Maldan pay almalarını engellemek için anne ne yapmalıdır. Cevap için şimdiden çok teşekkü ederim.

 • Bilirkişiler

  Köyümüzde tapu kadastro çalışmaları yapılmaktadır. Bilirkişilik yapan insanların akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğuna dair raporu olması gerekiyor mu? Bu durumda olupta bilirkişilik yapıyorlarsa bunu nasıl dava edebilirim?

 • Kiracım kira ödemiyor

  Yazılı bir sözleşme yapmadan evimi kiraya verdim yaklaşık 10 yıldan fazla bir zaman oldu fakat kiracım son bir kaç yıldır kirasını geciktirmeli ödüyor. Şu anda da altı aylık kira alacağım var kiracımı tahliye etmek veya kiramı bir an önce tahsil edebilmek için ne yapmam gerekiyor.

 • İş kazası

  05.12.2007 tarihinde çalıştığım vinç kiralama şirketi ile iş kazası geçirdim iki ayagım dizüstünden kesildi benim negibi haklarım var onu ögrenmek istiyorum teşekkürler

 • İcrada Tebligat

  Bir tanıdığım,eşine karşı açtığı ve devam eden boşanma davasında ilk duruşmada tedbir nafkasına hak kazandı.(Dava tarihi ile karar tarihi arasındaki)Bunu icraya koyduktan sonra,tebligatı alan borçlu eş,Boşanma davasında Vekille temsil edildiğinden bahisle tebligatın Avukatına yapılması gerekirken kendisine yapldığı gerekçesiyle Avukatı aracılığıyla itirazda bulunmuş ayrıca faize de itiraz etmiştir.Bunun üzerine İcra Müdürü takibin durdurulmasına karar vermiş.Bundan sonra ne yapması gerekir?

 • Yediemin otoparkı

  Yediemin otoparkı açmak istiyorum. Gerekli işlemler nelerdir

 • Sahte Senet

  Tanidigim biri bana tanigidim baska birinden alacagi oldugunu soyleyerek yanina senet almaya gidecegini soyledi ve bos senedi bana doldutturdu.Bu senede baska birine imza attirip protesto ettiriyor ve karsi tarafta savciliga basvuruyor.Yazi bana ait fakat imza benim degil.Yazi ve imza orneklerim alindi.Senedi duzenleyen olarak benim icin bu durumun gidisati ne sekilde olur.Ifademde senedi iyi niyetle kisinin istegi ile duzenledigimi soyledim.. Yardimci olursaniz sevinirim. Iyi calismalar.

 • miras

  merhabalar benim babam şubat 2002 yılında vefat etti.ancak borçlarından dolayı reddimiras yapmıştık.şimdi ben eşimden ayrıldım ve bagkurdan emekli olan babamın maaşına başvurmak istiyorum.bu maaşı reddimiras yaptıgımız için alabilirmiyim ve eger alırsam o borçlarıda tekrardan kabul mü etmiş oluyorum.yanıtlarsanız çok sevinecegim teşekkürler

 • KPSS SONUÇ İTİRAZ

  merhaba 28-29 haziran 2008 tarihinde yapılan kpss sınavında hesaplamış olduğum netler 29 temmuz 2008 tarihinde açıklanan kpss sonuç netlerimle örtüşmüyor bunun için neler yapmam gerekiyor? mahkemeye başvurmayı düşünüyorum bunun için izlemem gereken yol hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 • Şizofren hastalıgı

  Merhaba,benim 26 yaşında bır yiğenim var. Kendisi şizofren hastası sürekli ilaç kullanması lazım. Fakat sigortası olmadığı için ailesi ilaçları almakta bayağı zorlanıyor. Hicbir işte çalışamıyor. Bu tür hastalara kanunda bazı haklar olduğunu duymuştum. Babası banka emeklisi. Bu tür hastalara yapılan bir yardım varmı? Eğer varsa nereye müracat etmeliyiz. Yardımcı olursanız cok seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

 • Boşanma

  Evini terk eden eşe ilk 4 ay içerisinde mahkeme tarafından eve dönüş çağrısını yaptırmazsam boşanma davası açtığımda bunun davaya ne gibi bir etkisi olabilir. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • katkı payına daanarak alacaklı borçlunun boşanan eşine yönelebilirmi?

  Merhaba, 25 senelik evli olan çift 2008 başında anlaşmalı olarak boşanıyorlar. Evlilikleri süresince aldıkları evi kadın kendi üzerine kaydettiriyor. Ancak kadının bir geliri yok. Borçlu kocanın alacaklısı vekili olarak, kadının üzerindeki evi göz önüne alarak, katkı payı istemeyi düşünüyorum. Ancak 2002 den önceki evliliklerde mal ayrılığı söz konusu bildiğim kadarıyla. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 • Meskeni işyerine dönüştürme

  Zemin katda bulunan tapuda mesken gözüken yerimi işyerine dönüştürmek istiyorum malikler kurulundan tamir tadilat cins değişikliği plan proje tapuda çıkabileçek tüm işlemler için yetki almama ragmen belediye imarından bütün malikleri belediyeye gelerek imzayı orada atmalarını istediler elimde imzalarının olduğunu söylememe rağmen kabul etmediler ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler...

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.