Soru Cevap Portalı

 • Apartman önüne dikilen mantarlar

  Merhaba, Apartmanımız oldukça işlek bir cadde üzerinde ve alt katında 2 adet dükkan var. Apartmanımızın önünü arabası olan daire sakinleri olarak park yeri olarak kullanıyorduk fakat bir akşam işten eve döndüğümüzde apartmanın önüne beton mantarlar dikildiğini gördük ve park edemedik. Bu durumda herkes arabasını yola bırakmak zorunda kaldı.Hepimiz doğal olarak tepki gösterdik. Bunlar kimseye danışmadan belediyeye gidip apartmanın önünün park yeri olarak gösterilmediğini dolayısıyla park edemeyeceğimizi, dükkanlarının önü kapandığı için mantar dikme hakları olduğunu söylediler.Gerçekten de belediyede aparmanın önü otopark görünmüyormuş. Şu halde, biz apartman sakinleri olarak apartman önünün park yeri olarak belirlenmesini istiyoruz. -Apartman yaklaşık 30 yıllık bu saatten sonra apartmanın park yerini değiştirmemiz mümkünmüdür? -Bunun için hangi merciye başvuracağız ve nasıl bir prosedür izlenecek. -Bu işlemi gerçekleştirmek için apartman yönetim kurulundan karar gerekir mi? Gerekirse bu karar oy çokluğuyla mı oybirliğiyle mi alınmalıdır.Teşekkürler. Kolay Gelsin Elsa Filiz

 • Bankaya ait mail adresiyle dolandırıcılık

  Merhabalar, İnternetten oynadığım online oyuna ait hesabımı satmaya karar vermiştim. Bir kişi alacağım diyerek ekledi. İsme havale geçtiğini söyledi ve kendisine verdiğim mail adresime havale bildirimi geleceğini söyledi. Bildirim geldi ve bende bilgileri şahsa verdim. Daha sonradan bunun fake bir havale bildirimi öğrendim ama adres info@akbank.com`du. Yani kişi akbank`a ait mail adresini kullanarak beni dolandırdı. Ben bu kişiye dava açarsam, kişi ceza alır mı? Ben hesabımı geri alabilir miyim? Avukat tutarsam bana fazla paraya mal olabilir mi? Yoksa sonucu belli, kolay bir dava mıdır? :)Yardımlarını bekliyorum.

 • Ücret kesme cezası

  Hiç bir gerekçe gösterilmeden 5 günlük maaşım eksık ödendi. Bu yasalara uygunmudur. Hakkımı nerede arayabilirim?

 • ödenmeyen yakıt parası

  Geçen kış sezonunda kömür parasını ödemeyen bir ev sahibi, dairesini nisan ayı içinde anlaşmalı olarak sattı. Resmen satılmadı. Kendi aralarında para alışverişi oldu tapu ve noter satışı yok. Şimdi ben evi sattım ben ödemem diyor. Sözkonusu daire Amasya`da. Ev sahibinin ikamet adresi İstanbul. Bu konuda icra veya davayı hangi ilde açacağız. Site avukatı istanbul diyor. Bize mantıksız geliyor. Yardımınız için teşekkür ederim.

 • istimlak

  Babama ait bir arazi karayollarınca istimlak edildi. Dava açtık bedel tespit edildi. Herşey tamam buraya kadar ama karayolları parayı ödenek yok diye ödemiyor. Yasal faiz işler diyormuş babamın avukatı. Tamam ama adamcağız gelmiş 60 küsur yaşına. Mahkeme kararı kesinleşeli yaklaşık 3 yıl oluyor. Karayolarının ödemesi için bir maksimum süre yok mu? Yoksa yasal faiz işliyor diye karayolları canı isteyince mi verecek. Şimdiden teşekkürler

 • mal rejimi hakkında

  2004 yılında evlendik malların birleşimi rejimine tabiyiz. Benim borcum olduğun da eşimin üzerindeki mala veya bankadaki para ya el konabiliyor. Fakat noterden malların ayrılığı rejimine göre işlem yapsak benim borcumdan dolayı eşimin üzerindeki eve veya banka hesabına haciz konabilir mi? Bunun için tapuya veya banka hesabına bir dipnot mu düşer. Cevabınız için TEŞEKKÜRLER

 • Nafaka

  Merhabalar. Çocuğu evlatlıktan reddetme yasal olarak mümkünmü? Reddettiği durumda nafaka vermeye devam edermi? Teşekkürler.

 • Belediyeden Alacak

  Sayın okurlar benim sorum şu: Bundan önceki dönem belediye başkanının (Belediyenin)akaryakıt istasyonuma borcu var. Yaklaşık 7 yıllık borç ve burca karşılık bana ödeme yapmıyor. Diğer dönem belediye başkanının açık belediye çekleri, o zaman belediye personelı olan kişilerin almış olduğu yakıt karşılığı olan veresiye ve mal teslim fişleri ve benim bu tutara karşılık kesmiş oldugum faturalar var.Simdiki belediye başkanı bana bu borcu ödemeceğini hukuki yollarla almamı söylüyor. Ne yapmalıyım bu parayı alabilirmiyim?

 • Kira kontratı ve ödenmeyen depozito

  İyi günler. Ev sahibimle kontrat imzalarken kira karşılığı senet de yaptık. Senetlerin üzerinde tarih yazıyor, kira karşılığı olduğu yazmıyor. Fakat kiramı ödedikçe, banka para transferlerine "kira karşılığı" ibaresi yazdırdım. İki ay kadar önce evden anlaşarak ayrıldım, başkasına kiraladı. Depozitoyu da bir ay sonra ödeyeceğim dedi, bu yüzden kontratı iptal etmedik. Elimde kira kontratı aynen duruyor. Depozitomun ev sahibinde olduğu da yazıyor. Ödediğim senetleri de aldım. Fakat kalan senetleri bankaya kredi karşılığı teminat olarak verdiği için, ve muhtemelen parası olmadığı için alamıyorum. Telefonlarıma yanıt vermiyor. Depozito parası değil de, alamadığım senetler çok canımı sokıyor. Elimde iptal edilmemiş bir kontrat ve o evde oturan yeni kiracılar var. Ev sahibi ortada yok.Sizce mahkemeye başvurmalı mıyım?

 • Anonim Sirketlerde İflas istemi

  1. derecede alacaklisi oldugum bir Anonim Sirket icin bana olan borcunu var olan kosullari ile odeyemiyorsa A) Mahkeme karari ile iflas isteyebilirmiyim? Anonim Sirket ortaklari bu isteme karsi erteleme karari alabilirlermi? B) Anonim Sirket icin mahkeme karari ile sirketin satilmasi karari aldirabilirmiyim? Bunun icin tum ortaklarin onayimi gerekir veya baska kisitlamalar olabilirmi? Tesekkurler..

 • komşunun banyosu tavanıma akıyor

  Sayın yetkılıler ben emekliyim....Üst kattaki komşumun banyosunun pis su çıkış borusu patlak ve her banyo yaptıklarında benim tavanım akıyor, kendilerine defalarca söylememe ragmen umurlarında bile degil hiç ama hiç ilgilenmiyorlar birde ukelaca paramızolunca düşünürüz diyorlar. 50 ytl ye rahatlıkla yapılır üstelik bu kişi apartmanında yöneticisi. Ne yapacagımı şaşırdım mahkemeye versem bunca mahkeme masraflarını nasıl karşılarım. Lütfen bana biryol göstertirmisiniz ilginize teşekkür eder, saygılar sunarım..

 • OSMANLI TAPUSU

  Merhaba Atalarımız 1800 lü yıllarda göçmen olarak Keskin ilçesine gelmişler.Osmanlı devleti onlara tapular vermiş.Ailenin erkekleri savaşa gittiğinden dolayı arazileri başkaları kullanmaya başlamış.Birdahada bizlere vermemişler.Daha sonra hazine bizlerle görüştükten sonra karşı tarafa tapu iptal davası açmış.Dava 52 yıldır devam ediyor.2 yıl önce haberim oldu davaya katılmak için bütün evrakları hazırlayıp mahkemeye sundum ama müdahil dahi olamadım.(Bu arada hazinenin ilk dilekçesi de dahil birçok dosya kayıp)Mahkeme açtıran dilekçe ve bazı dosyalar olmadan mahkeme bu kadar sürermi nasıl bir yol izlemeliyim beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. SAYGILARIMLA

 • Hakaret

  EŞİMİN PATRONUNUN,EŞİMİ TEKRAR İŞE ZORLA ÇAGIRMASI VE BİZİM RED CEVABIMIZI KABUL ETMEMESİ.TEHDİT VARİ KONUŞMALARI,GECE NUMARASINI GİZLEYİP EV TELEFONUNDAN RAHATSIZ ETMESİ,ARAMA DEDİĞİMİZ HALDE HALA DEVAM ETMESİ VS.GİBİ DURUMLARDA NE YAPILABİLİR.TEŞEKKÜRLER...

 • sigorta parası

  Sigarta aylığı alan kişi maaş gününe iki gün kala vefat etti. Yakınları maaşını çekebilir mi? Maaş günü her ayın 26 sı. Vefat tarihi 24.

 • 204/1 madde

  MERHABALAR...EŞİM 28/11/2005 TARİHİNDEN BERİ TUTUKLU BULUNMAKTA.3 KİŞİ YAKALANDILAR ÇEVİRME SIRASINDA..ÜZERLERİNDEN SAHTE KİMLİK VE KREDİ KARTLARI ÇIKMIŞTI.GEÇEN BU 31 AY BOYUNCA TUTUKLU KALDILAR VE 02/07/2008 TARİHİNDEKİ MAHKEMELERİNDE NİHAYET CÜRÜM SUÇUNDAN BERAAT ETTİLER.MÜTALAA OKUNDU VE BENİM EŞİM SADECE 3 KEZ YENİ TCK 204/1,43,53 TEN CEZA ALDI.30 TEMMUZDA AVUKATLARIN İSTEDİĞİ SÜREDEN SONRA MAHKEMEMİZ VAR.SORUM ŞU:ACABA BU SUÇLAMAYA GÖRE BU MADDENİN CEZASI 2 İLE 5 YIL..EN KÖTÜ İHTİMAL NE KADAR CEZA ALIR?TAHLİYE OLUP,YATARINA SAYILABİLİRMİ?BENİM İZLEDİĞİM DUYDUĞUM BİRÇOK DAVADA BUNUN İÇİN TUTUKLULUK BİLE OLMUYOR,DIŞARIDAN GÖRÜLEBİLİYOR?YANITLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRE EDERİM..SAYGILARIMLA..

 • Apartmana ait çatının izolasyonu

  Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim. Ağustos 2007 de kredi ile bir daire satın aldım. Kış gelipte havalar soğuduğunda evimin iyi ısınmadığını farkettim ve çatıya çıkıp baktığımda izocamların olması gereken çoğu yerin boş, izocam olan yerlerdeki izocamların da üzerlerinde çok gezildiği için ezildiği ve bu yüzden gerekli izolasyonu sağlayamadığını farkettim. Apartman yönetiminin yeterli parası olmadığından ve de bekleyerek kaybedecek zamanım olmadığından 5 top izocam ve üzerinin şiltesini aldım ve kendim çatıda eksik olan yerlere döşedim. Sonra yöneticiye izocamların faturasını verip 175 ytl olan meblağın tarafımdan aidat alınmayarak karşılanmasını talep ettim. Benim bu davranışımı gören diğer kat komşum da izocam alıp döşedikten sonra yöneticiden aynı talepte bulundu. Taleplerimiz apartman toplantısında,çatıdaki izolasyon malzemelerinin apartmanın ortak malı olmadığı ve döşenen izocamların bizim bireysel çıkarımız ve rahatımız için olduğu ifade edilerek ve izocamları döşemeden önce apartmandan izin alınıp danışılmadan yapıldığı gibi gerekçelerle taleplerimiz 2 evet oyuna karşın 7 hayır oyu ile red edilmiştir(apt 12 daire). Kat maliki kanununda çatı apartmanın ortak alanlarından sayılmakta ama apartman sakinleri ısrarla bu harcamaların bizim şahsi problemlerimiz olduğunu ifade etmekteler. Bu durumda ben hukuki olarak ne yapmalıyım. Apartman yönetimini mahkemeye versem kazanırmıyım. Dava açmak için delil olarak ne gibi belgelere ihtiyacım olur. Yardımlarınız ve vereceğiniz tavsiyeler için şimdiden çok teşekkürler.

 • Malulen Emeklilik

  Size bir sorum olacaktı.. 9 yıldır Astsubay olan abim sağlık sorunları ile ilgili yaşadığı sorun neticesinde askeri hastaneden heyet raporu ile sınıf değişikliği almıştı.Şu an görevinin başındadır. Fakat bugün ulaşan bir haber ile verilen Heyet Raporu nun sınıf değişikliğine yetersiz olduğu, Milli Savunma Bakanlığı tarafından reddelildiğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde Görev Yapamaz kararının ulaştığını öğrendik. Şu an zati halde moral olarak çökmemizin yanında kafamıza takılan bir soruya odaklandık fakat internette bir yanıt bulamadım Sorum şudur; Eğer bu karar kesinleşirde 9 Yıldır görevde olan abimin TSK ile ilişiği kesilirse malulen emekli sayılamayacakmıdır? Araştırmalarıma göre malulen emekli olabilmesi için 10 Yıl hizmet süresini doldurması gerekmekte olduğunu okuyorum Fakat sizin haber sitelerinde yazdığınız yazılarınızda Yıpranma Payı ile ilgili kanunlar abimi etkileyecekmidir? Yani 9 yıllık görevinden sağlık sebebi ile atılıp hiçbir hak elde edemeyecekmi yoksa askeri hzimetlerde çalışanlrın %25 d,ye bildiğim yıpranma payından yararlanıp malulen emekli olabilecekmidir? Cevabınızı Bekler Saygılarımı Sunarım Azmi Kaplan

 • Çek-senet yardımı

  Öncelikle yardımcı olacagınız için teşekür ederim Ben bundan 2 yıl önce birine malzeme sattım yüklü miktarda 150 bin ytl civarında adam iflas etti ve bana ödiyecegini söyledi 150 bin ytl lik çek verdi ben bi de kendisinden senet istedim oda yaklaşık 150 bin ytl lik senet verdi 2 senedir bu parayı alamıyorum bu parayı nasıl alıyım lütfen yardımcı olun bu şirket 3 ortaklı 1 ortagının babasının adına arazi var icralı bu konuda fikirlerinizi bekliyorum

 • Mal paylaşımı

  Herkese iyi çalışmalar : Boşanma davasına başlamadan önce eşim kendisine gelen mirasla bir arsa aldı.2002 yılından sonra Maaş,diğer evlerimizden gelen kiraları ortaya koyarak Arsaya inşaata başladık. Ancak İnşaat yarım iken mahkemelik olduk. Boşanma davamız ret oldu. 3 sene bekleme sürecimiz başladı. Ayrı olduğumuz bu 3 sene içersinde eşim Maaşını ve de diğer evlerden gelen kiralarla Yarım kalan inşaatı bitirdi. Bu inşaat(arsa hariç)edinilmiş mal olup, Binanın DEğerenin yarısı benim hakkım mı olur.Tşk.

 • Mal varlığım

  Ben ve eşim çalışıyoruz.Birlikte edindiğimiz emlak ve nakit birikimimiz var.Biz öldüğümüzde çocuğumuzun yaşi küçükse mallarımız ne oluyor? Kime kalıyor? Yasaların bu konu hakkındaki yaptırımı nedir? Cevaplarsanız sevinirim.Teşekkürler.

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.