Soru Cevap Portalı

 • Alacak davalarında faiz oranı

  Kiracıdan 5 aylık kira alacagım var. Kontratta aylık %10 gecikme faizi mecburi, ancak kabul etmediğim halde 3 aylık gecikme ile yarısını yatırmış. Faiz şartı sözleşme gereği aylık %10 mu. Yoksa yasal faiz oranları mıdır. Gec olarak yatan eksik kiradan faiz isteme hakkım yokmudur?

 • İşten Ayrıldıktan Sonra Rakip Firmada Çalışma

  İşyerine girişimizde tüm üst düzey ve orta kademe yöneticilerine, işten ayrıldıktan sonra 2 yıl rakip firmada çalışamaz şeklinde bir form imzalatıldı. Şirketimiz know-how üreten bir şirket değil. Bu imzanın bir hükmü varmı?

 • Dürüstlük Kanunu

  Dürüstlük kuralı ve hakkın kötüye kullanılması yasağı sözleşmeyle bertaraf edilebilinir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

 • Avukatın kendini müvekkilinin yerine koyması

  Avukatım benim alacaklım için icraya yatırdığım ama sonra kendi alacağımdan ötürü tedbir koydurduğum nakit parayı kendi şahsi kredili hesabından benim ismime teminat mektubu çıkartarak ve bunu icraya vererek çekmiş.Benim alacak davam bitiminde ise teminat mektubunu da bana haber vermeden almış. Tabii yerine para falan bırakmamış.Bunları yapmaya kanunen hakkı var mı?Vekaletimde buna izin veren bir madde yok.Genel şartlarda bir avukatlık vekaleti vermiştim.Çabuk cevap verebilirseniz sevinirim. Saygılar...

 • Ciro

  A.Ş.firmalarında ciro beşmilyon ytl altında olursa avukat ve mali müşavir tutulması zorunlumudur?

 • Tahliye taahhütnamesi

  Sadece elde yazılan iş yeri tahliye taahhütnamesi geçerlimidir ya da tanzim tarihi önce olursa geçerlimidir? Kontrat yok, uzun süredir iş yerinde kiracıyım.. Her iki senede ev sahibi taahhütname alıyor.

 • Kira

  Yeni bir ev kiraladım .1 yıllık sözleşme imzaladık .Otururken evin çatısı aktı. Ev gittikçe nemlendi. Eşim bu nemden dolayı hastalandı. 2 gün önce yeni bir eve taşındım. Aylık ücreti dolmadan ev sahibinin izniyle, o da olur bir şekilde karşıladı. Bugün aradığımda 650 milyon depoziteyi evi kiraya verinceye kadar bekleteceğini söylüyor. Ne yapabilirim.

 • Hakim ve Savcılıkta yaş sınırı

  Hakim ve savcılığa yerleşirken yaş sınırı uygulanıyor mu? Daha önceden devlet memuru olmuş hukuk mezunu kişiler de yaş sınırına takılıyor mu? Yoksa bu kural ilk defa devlet memurluğuna atanacaklar için mi uygulanıyor?

 • Miras hukuku

  Ben üzerimdeki tasinmazlar, özel nedenlerden dolayi babamin üzerine tapudan devrettim, babam, ben ve kardeslerim, notere giderek,bu tasinmazlarin,aslinda benim oldugu babamin ölümünden sonra bu mallar üzerinde kardeslerim ve onlarin mirascilarinin hic bir hak ve talepte bulunmayacaklarina dair, Mirastan feragat sözlesmesi yaptik,benim sorum: Bu sözlesmenin hukuki gecerliligi nedir, taraflari baglarmi, bu sözlesmeye ragmen benim babama devrettigim mallar üzerinde bir hak talep edebilirlermi babam öldükten sonra, ayrica bu mallarida kapsayan bir vasiyetname yazsa babam,daha baglayici olurmu? Tesekkürler, basarilar.

 • Tarfik Cezasına İtiraz

  12 yaşında oğlum iznim olmadan meskun mahalde arrabamı kullanmış. Plakaya 206 ytl ceza yazmışlar arabayı ben vermedim, bu cezaya itiraz edebilirmiyim? Edersem kazanma şansım nedir, çocuga dava açılmadı tekrar bana ceza gelirmi? Selamlar.

 • Yardımcı Docentlik Hk.

  10 yıl önce hırsızlık suçundan iyi hal nedeniyle tecille sonuçlanan bir davam oldu (hüküm 1 yıl hapisle başlayıp inerek sonuçta tecil oldu). Karıştığım bu vahim olaydan sonra bir daha bu tarz bir olaya karışmadım. Şimdi doğu anadoluda bir üniversitede Yrd. Doçent olabilme şansım var. Yasalar bana bu hakkı tanıyor mu? Bunu öğrenmek istiyorum. Mahkeme kararımda kamu hakkından mahrumdur diye bir şey yok. Bilgi verirseniz çok sevinirim..

 • Goreve İade

  İnfaz koruma memuru olarak calışmakta iken 2003 yılında rüsvet davasına adım karıştı ve dogal olarak hüküm aldım. 2,5 yıl hukumden 13 ay mahkumıyetım var ve gorevden alındım. Yasalarımızdakı kanun maddelerının tamamını bılmıyorum ama devlet bakanının acıklamsından duygugum kadarıyla benım durumumda olanlar ıcın goreve donebılme yasası cıkacakmıs. Bu yasa cıktımı veya bızler ıcın ne gıbı olumlu yonlerı olur bılgılendırırsenız memnun olurum...

 • Tazminat Davası

  Şu anda 8 aylık olan kızım, 7 aylık olarak prematüre dogdu ve devlet hastanesindede 1 ay süre kalmasına ragmen gözlerindeki hastalıgın teşhisi erken konulamadıgından görme bozuklugu oluştu(sol hiç görmüyor.sag %8o görmüyor. Ne kadarlık Tazminat davası açabilirim. Mahkeme masrafları ne kadar tutar. Maddi olarak sıkıntılıyım. Harç yatırmadan dava açılabilir mi? Devlet hastanesi ve üniversite hastanesine aynı anda dava açabilirmiyim. Çünkü sevk edildiğim üniversite hastanesi de teşhis koyamadı ve bizi 2 hafta kadar oyaladılar. Teşhisi ve tedaviyi üçüncü bir üniversite hastanesi koydu. Söylediklermi destekleyen belge ve bilgiler var. Saygılar..

 • Boşanma Davası

  Ben 3yıllık evliyim, eşim ağustos başında evi terk etti. Eşyalarını götürdü, anlaşmalı boşanma davası açtık ama eşim duruşmaya gelmedi, dava 29 kasıma ertelendi. Daha öncede 2 defa evi terk etmişti şu an ben dava için ek dileçe yazabilirmiyim. Dava red olursa tekrar dava açabilirmiyim. Anlaşmalı boşanma ile ilgili dosya etkili olumu? Teşekkürler..

 • Ortaklığın giderilmesi ve mülkiyet hakkı şerhi

  Ortaklığın giderilmesi(İzale-i şuyu) davamızda satış aşamasına geldik.Fakat tapu kütüğünün beyanlar hanesine çok önce alınmış mülkiyet hakkı ile ilgili mahkeme kararı işlenmiş. Mülkiyet hakkını mahkeme kararıyla kazanmış-fakat resen tapu müdürü tarafından işlenen karar sahipleri: 1-OG davasında taraf olmadan/olamadan satış kararı verilmesi doğru mu? Bu durumu satış işleminden önce düzeltme olanağı nedir? 2-Satıştan sonra bu gizli tescilsiz ortağın ortaya çıkması ne sonuçlar getirir?

 • Koopertatif Borcu

  Satın almış olduğum kooperatif evininin kooperatife olan ve 2002 yılından bugüne kadar olan borcuna, aylık yüzde 12 oranınından faiz hesaplayıp 3600 YTL olan anaparayı benden 24000 YTL olarak istemektedirler. Kanuni olarak faiz oranına nasıl itiraz edebilirim ve bu oranı uygulamaya yasal hakları varmı veya yasa buna bir üst sınır getirmişmidir. Ne yapmam gerekiyor. Bilgi verirseniz memnun olurum.

 • Hakimlik Sınavı

  Merhabalar.. Adli hakimlik sınavına girmek için 30 yaş sınırı kaldırıldımı acaba? Lütfen vecap veriniz.. Şimdiden teşekkürler...

 • Miras Paylaşımı

  Değerli üstadlarım, öncelikle selamlarımı sunar ve ardından bir yakınım için sorumu sormak isterim. Anne, baba, kız ve erkek cocuktan olusan 4 kısılık bır aılenın babanın uzerıne 2 daıresı var babanın bır de ılk hanımından kızı var. Babanın olumu uzerıne daırelerın paylasımı nasıl olur ılk anneden olan kız ve dıger kardesler ıle annenın payı ne olur dıye sormak ıstıyorum?? Ayrıca bır notu da belırtmrk ısterım ılk anneden olan kız cocugu 15 yasında evlenıyor ve evlendıgınde daırelerı yok bunu soyluyorum cunku cocuklarında buyumesıyle ve onların da calısmasıyla kazanılmıs bu daıreler uzerınde paylasım nasıl olur.. Saygılar..

 • Kredi Kart Borcu

  3 yıl önce aldığım kredi kartının borcunu halen ödeyemiyorum.icra takibi başlamış, bir kez babamların oturduğu eve gitmişler, ancak evde kimseler olmadığından bir ihtarname bırakmışlar, borcumu 3 ayda bir ödeme koşuluyla kapatabilirmiyim ?

 • İmar Planı Hatası

  Öncelikle merhaba, Benim sorum; İlk imar planında yan komşumun bahçe sınırları içindeki 20 m2 alanın kendi arsama ait oldugunu ögrendim, bu sırada komşum inşaata başladı ve bana ait görünen 20 m2 alan dahil evini yaptı. Bende kendisinin yıllardır kullanmış oldugu 20 m2 alan la ilgili hiç bir hak talebinde bulunmadım. Yeni düzenlenen imar planına göre ; arsam üzerindeki 30 m2 alan (üzerinde kömürlüklerim var) aynı komşumun arsası dahilinde görünüyor. Komşum ise bu alan üzerinde hak iddia ediyor. İmar planındaki bu hata düzeltilebilinirmi. İzlemem gereken yol nedir. Saygılar

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.