Soru Cevap Portalı

 • Babalık Hakkı Davası hk.

  Sayın İlgili, Eşimin babası ve annaesi, eşim altı yaşında iken boşanmış. Babası sürekli mallarını satarak gününü gün etmiş ve diğer evliliğinden de 3 çocuğu bulunmakta. Eşim emekli ve diğer kerdeşlerin ikisininde emeklilik geliri var. Eşimin babası şimdi dava yoksul ve bakıma muhtaç olduğu için dava açtı. Bizim ayrıca iki evimiz daha var ve kirada. Bunların gelirleride nafaka davalarında esas alınıyor mu yoksa sadece emekli maaşına göremi babaya nafaka bağlanıyor? Diğer çocukların bakmakla oldukları kişiler var. Burada neye göre nafaka bağlanıyor. Bizi aydınlatırsanız çok seviniriz. Teşekkürler.

 • Apartman Ortak Giderleri

  Merhabalar; 15 yıldır oturmakta oldugumuz apatmanızda komsular asansör yenileme kararı aldılar. Bildigim kadarıyla kat mülkiyet kanuna göre giriş katında bulunan daireler böyle bir ödeme yapmak zorunda degil. Bizim dairemizde giriş katında ve dolayısıyla benimde katılım bedeli ödememem gerekiyor. Dogrumu düşünüyorum. Eger dogru ise bana kanunun hangi maddelerine dayanarak böyle bir hakkım oldugunu belirtirseniz sevinirim. Tesekkurler...

 • Çatının yapılması hakkında

  Ben İzmir´de oturuyorum. Geçen yıl bir ev aldım ve en üst katta. Çatı sıkıntısı var. Kışın bircok yerden aktı fakat bina sakinleri çatının tamirine yanaşmıyorlar. Hukuki yönden izlemem gereken yol nedir? Önce noterden protesto mu çekmekle başlamam gerekiyor işe? Bana yol gösterirseniz sevinirim. Teşekkürler. İyi günler.

 • Emekli Maaşı

  Babaannem dedemin emekli maaşını almakta iken öldü. Dedemin çocuklarıda yani babam ve halamda ölü. Annem babamın emekli maaşını alıyor ben çalışmıyorum, annemlede görüşmüyoruz. Evli değilim, dedemin emekli sandığından olan maaşını alamazmıyım? (kendi babam ssk emeklisi)

 • Babadan çocuğa ev satışı

  Babam beyime vekalet vererek evini bana satış yapıyor. İleride kardeşlerim babamın verdiği ev satışını bozabilirler mi? Bende bu ev karşılığında anneme başka bir dairemi devrettim. Bana bu konu hakkında bilgi vermenizi arz ediyorum. Noter avukatı ile görüştüğümde bozulabileceğini söylüyorlar. Nasıl bir işlem yaptırmalıyım?

 • Miras

  Merhaba, benim adım Hasan Karadeniz, benim bir sorum var. Babam Sağlında bana bir arsa verdi ve arsanın tapusunu benim üzerime yaptırdı. Babamın bana vermiş olduğu arsayı babam öldükten sonra başka mirascılar, yani kardeslerim haksahibi olurmu? Eğer varsa ben arsayı kan baği olmayan bir kişiye arsayı yaptırsam ve sonra eşimin üzerine alsam. Kardeslerimin Hakkı kalırmı bu arsanın üzerinde. Vereceginiz Hukuk bilginize Şimdiden Teşekür ederim.

 • Dava Yeri Değişikliği

  İstanbul´da olan davaya Antalya´da devam edilirmi?

 • Kabahatler

  Bilindiği üzere daha önce Türk Ceza Kanun´unda suç kabul edilen bir takım fiiller 5326 sayılı Kanun ile Kabahat kavramı içerisine alınarak işlenmesi halinde karşılığında verilecek cezanın idari para cezası olmasına karar verildi. Ancak bir kişi işlediği kabahati ısrar ile sürdürüyor ise bu kişiye her seferinde idari yaptırım kararı düzenliyorsunuz, fakat kişi bu kabahati işlemekten hala vazgeçmiyor ise bu kişi hakkında ne gibi bir işlem yapılmalıdır. Bilgi verecek olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

 • Kredi Kart Borcu

  Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum bize böyle bir hizmet verdiginiz için. Ben yaklaşık üç yıl önce iki bankadan kredi kartı aldım. Bir yıl çok güzel kullandım ama işten çıkartıldıgım için iki yıldır ödeyemiyorum ve şu anda o parayı ödeyecek gücüm yok ne yapmam gerek. Bana yardımcı olursanız sevinirim .

 • Borç

  İstanbul´da ıkamet ederken 2002 yılında dolandırıldım ve ıflas ettım.. Bu ıflasla beraber 2002 yılında bir bankaya kredı kartı borcum, ev telefonu borcum ve cep tel borcum ve 2003 yılında ıse yaya gecıde kırmızı ısıkta gectım dıye kımlıgıme ceza yazıldı. 2003 yılında memleketıme göc ettım borclarımı öduyemedım.. Memleketıme göc ettıgım ıcınde her hangı bır teblıgat almadım cunku tum adresler ıstanbuldu... Su anda yurtdısından bır evlılik yaptım bu borcları öduyecek durumda da degılı. Bu borclar yurtdısına cıkarken karsıma cıkarmı veya pasaporta muracaat ederken. Saygılarıma

 • Miras

  Benim babam Almaya´da nürnbergte geçen yıl mayıs ayında öldü. Ben onun oglu olarak kayıtlarda gözükmüyorum, nasıl onun mirasından faydalana bilirim?

 • Boşanmada Borç Taksimi

  Bosanacak eşlerin borclarının paylastırılması nasıl oluyor.. Mesela adamın borcu var ayrıldıklarında kadın da bu borctan mesulmu ?Yardımcı olursanız sevinirim saygılar..

 • Anlaşmaslı Boşanma

  Babamın vefatından sonra, büyük ablam eşiyle anlaşmalı boşandılar babamın emeklimaşını alabilmek için ve alıyorlar. İkisi aynı evde birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Nereye nasıl şikayette bulunacagım. Yardımcı olursanız menmun olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

 • İdari Hakimlik

  Hukuk fakültesi mezunu ve idari hakimlik sınavını kazanan biri stajını tamamladıktan sonra göreve başlar başlamaz savcı olabilir mi? Böyle bir şeyin olması için hangi şartları taşıması gerekir? Ayrıca; bu kişi idari hakim olarak göreve yeni başladığında otopsiye girebilir mi? Gizli celse duruşmalara katılabilir mi? Bir idari hakimin böyle hakları var mıdır? İdari hakimlikte görev alanları adli hakimlikten farklı değil midir? Bir idari hakim otopsiye nasıl girer? Aydınlatırsanız çok sevinirim teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 • Tapu

  1969 yılında başlayıp 1984 yılında biten bir dava neticesinde davalı bulunan bahçe ve kargir evden icra kanalıyla men edildik fakat bütün cezai müeyyidelere rağmen bu parsellerden çıkmadık. Haklı olmamıza rağmen çeşitli nedenlerden dolayı haksız çıktık. 1984 yılından beride bu taşınmazı ve evi kullanmaktayız. Aradan 22 yıl geçti zaman aşımı veya bir başka kanuni bir maddeye dayanarak biz bu taşınmazın tapusunu alabilirmiyiz teşekkürler sorumuzu cevaplarsanız memnun oluruz.

 • Sigortasız işçi tazminat alabilirmi?

  Ben 24,01,2005 tarihinde bir hafriyat şirketinde işe başladım.İşe girişimde sigorta konusunda hiç konuşmadım. Ama daha sonra işverene bana sigorta yaparmısınız dedim. Patronum ise ben sigorta yaptıramam dedi. İstersen çıkıp gidebilirsin diye yanıt verdi, kendisi sekreter lere asla sigorta yapmazmış. Bende işimi kaybetmemek için çıkmadım çünki 1 yıl çalışmıştım.. Şimdi yani 20.08.2006 tarihinde bana oratada iş ile alakalı hiçbirşey yokken, artık senin çalışmanı istemiyorum bugün eşyalarını topla ve çık dedi. Bende 1 hafta içersinde çıkacagımı belirttim. Bana perşembe günü maaşımı verecegi için oyalanıyorum. Beni sigortasız çalıştırdıgı için tazminat davası açtırabilirmiyim veya bana tazminat ödemek zorundamı..Ödemezse yasal yollara başvurmamın faydası olurmu? İş çevremde çalışdıgım dair şahitlerim var. Ayrıca şirket telefon hatlarında 2.yetkiliyim. Bunların bana bir faydası olabilirmi? Saygılar.

 • Emlak Satış Sözleşmesi

  Mülkiyeti bana ait olan bir gayrimenkulun satışına aracılık etmesi için bir Emlak ofisi ile sözleşme imzaladım. Ancak şuan sözleşmeden caymak istiyorum. Bu durumda sözleşmede belirtilen cezai tutarı ödermiyim, yoksa bu tür sözleşmelerin geçerlilik kazanabilmesi için Noter onaylı olması gerekir mi? Saygılarımla..

 • Nafaka

  Merhaba, babamız ile ben ve diğer 4 kardeşim arasında bir nafaka davası var. Kendisi bize, çocuklarına 4.evliliğini yaptıktan sonra nafaka davası açtı ve kazandı. Bağkurdan emekli maaşı almakta. En son mahkemede nafaka kişi başı 100 YTL´ye çıkarıldı. Ben kendimde bağkur emeklisiyim başka hiç biryerden gelirim yok. Üniversitede okuyan çocuğum var. Ama mahkeme bunları göz önünde bulundurmadan onların açtığı artırma davasını kabul etti. Bildiğim kadarıyla yasaya göre nafaka vereni de mağdur etmeyecek şekilde belirleniyor ama benim durumumda bu yasa çiğneniyor. Nafaka red davası açtım ama bir sonuç alamadım. Babamın avukatı meslek ahlakına uymayacak yalan yanlış beyanatlarla ve hakimleride yanıltarak bizden para talep ediyor. Şikayet edebileceğim yerler neresi ve bu dava için neler yapabilirim. Teşekkürler..

 • Limited şirketlerde ortaklıktan çıkarma

  Limited şirkette, %95 hissesine sahip ortagın,%5 hisseye sahip olan ortagı uzun zamandır(1 yıl) kayıp olması nedeniyle ve şirket işlerini yerine getirememesi üzerine başkalarını şirkete ortak olarak almak için başvurabilecegi hukuki prosedür nedir, yardımcı olursanız sevinirim... .Şimdiden teşekkür ederim...

 • Derece ve Kademe İlerlemesi

  Ben beş yıl uzman erbaşlık yaptım, kendi isteğimle ayrılıp devlet memurluğuna geçtim. Fakat hizmet birleştirmek ve derece kademe ilerlemesi yapmam mümkün müdür?

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.