Soru Cevap Portalı

 • menfi tesbit

  sayın.av. ben ilaç firmasında tıbbi mümesil olarak çalışmaktayım bundan 1.5 yıl önce bir eczacı bana işlerinin kötü olduğunu bu sebeten ilaç depolarında ilaç alamacığını belirti depo üçünçü şahıstan alınacak senetten dolayı kendisine mal vereceğini söyledi bana 50.000 tl senet vermemi istetdi bende güvendiğimden kendisine senet verdim sonra aradan biz zaman geçti evime içra gönderdi devamındada maaş haczi gerçekleştirdi benim ne yapmam gerekir dava acsam kazanma olasılığım nedir sizce teşekürler

 • izale-i şuur

  izale-i şuur davası açıldıktan sonra kaç yıl sürer?taraflardan birinin başka bir şehirde öğrenci olması sürenin uzatılmasına fayda sağlar mı?alımda öncelik mirasçılara mı verilir? mirasçılardan biri diğer mirasçının almasını istemiyorsa ne yapmalıdır??

 • tasfiye memurluğu

  selamlar ltd. şirketinde tasfiye memurunun değişmesi yerine yenisinin gelmesi ayrılan tasfiye memurunun sorumluluğunu ne ölçüde etki eder..

 • Promosyon hakkımı nasıl alabilirim

  Selamlar. - Bundan 3 sene 9 ay evvel , İzmir ilinin Buca ilçesinde görev yaptığım kurumumla " X " bankası maaş anlaşması yaparak promosyon ücreti vermiştir. - 9 ay önce İzmir ilinin başka bir ilçesine tayinim çıkmıştır. - Şu an görev yaptığım kurumun daha önceki görev yaptığım önceki maaşımı aldığım aynı " X " Bankasının konak şubesidir. Buca şubesi 1 ay önce yeni promosyon ücretlerini ödemiştir. - Ancak şimdi görev yaptığım kurumun , aynı " X " bankasının Konak Şubesi ile sözleşmesinin bitmesine daha iki sene vardır. Şimdi ki şubesi aracılığı ile maaşımı aldığım bankadan hakkım olan promosyon payımı aynı zamanda geçmişe yönelik nasıl talep edebilirim.? http://www.sondakika.com/haber-2-5-milyon-memura-promosyon-mujdesi-3589824/ Kayseri 1. Bölge İdare Mahkemesi buna emsal bir karar çıkarmış.. acaba bunu nasıl kullanabilirim.

 • trafik kazası mağduruyum.

  mrb . ana yol üzerinde motorla giderken, sağımdaki araç birden kavşakta sola kırdı , yanlış bir şekilde sağdan sola geçtiği için asli kusurlu bulundu(6) elimde parmakta kırık var kaşımdada 10 dikiş iz kalabilir . şikayetçiyim. çalışamıyorum zor durumdayım. karşı taraf hiç oralı bile olmuyor. mahkememiz var. karşıya ceza ne olur ? trafik sigorta şirketinden para alabilirmiyim ? manevi tazminat davasında sonuç nasıl olur .. hangi yolu izlemem gerek?

 • Nafaka ödeyemiyorum

  25.03.2011 tarihinde eşimle boşandık. davayı kendisi açtı ve 4.mahkemede ayrıldık. avukat tutamadım. hakim bana 20000 tl tazminat ve cocuk içinde 300 tl nafaka bağladı. ben tüm mahkemeler boyunca bu miktarları ödeyemeyeceğimi bildirmeme rağmen hakim kararını değiştirmedi. asgari ücretle çalışıyorum ve 20000 tl tazminat için maaşımın 1/4 ü kesiliyor. 300 tl nafakayı ödeyemiyorum ve hapis cezası çıktı. itiraz hakkım olmadığı söyleniyor ne yapmalıyım. şimdiden teşekkür ederim.

 • kardeş reddi MİRAS

  merhaba,yardımlarınız için şimdiden teşekkür aderim biz 4 kardeşiz babam vefat etti annem hayatta babamdan 2 katlı bir ev kaldı sadece veraset ilamı çıktı tapuda başka işlem yapılmadı ASIL SORUM kardeşimizin biri yüz kızartıcı suçlar işledi şuan hale hapiste bizde 15 yıdır görüşmüyoruz annem ve iki kardeşim alt katta ben evli olarak üst katta yaşıyorum halimizden memnunuz annem olmas bile böyle devam etmek istiyoruz ilerde ne olabilir o kişi nasıl uzak tutulur uzun yıllar hapis yatacağı kesin.

 • kiracıyım evim satıldı evde masraf yapmıştım

  Merhaba, 5 Yıllık kira kontratım var. 3.yılında evim satıldı. Yeni ev sahibi 1 ay süre içinde ihtiyaçtan oturmak için 6 ay süre verdi ayrıca eski ev sahibi kira kontratı ile kira taleb etti.Evi kiralarken yeni evlendim yeni yapılmış bir evdi.Bir çok eksiğin yanında bende sabit kalacak ciddi tutarda masraflar yaptım.5 yıl oturacağım diye oysa 3. yılında satıldı. Harcadığım bu bedel ne olacak alabilirmiyim nasıl ve kimden alabilirim tşk.

 • tahliye

  kira borcu ve tahliyesine ilişkin icra dosyasında tahliye davası da kesinleşmiş, taşınmazın tahliyesi sırasında borçluya süre verilmiş, borçlu taşınmazı tahliye etmiştir. ancak borçlu taşınmaza ait olan fakat taşınmazdan başka bir kapıdan girişi olan terasına yerleşmiş ve burada restoran işletmeye devam etmektedir. icra müdürü taşınmaz adresinin tutmadığını, kapı numaralarının farklı olduğu gerekçesiyle tahliyesini yapamayacağını söylemiştir bu durumda dava açılmaksızın ne yapılabilir

 • boşanma

  merhaba Boşanmada ilk adımı atmak çok zormuş. Bir avukata gitme gücünü manen bulamıyorum.Belki size danışırsam bu adımı atabilrim diye düşündüm. 22 yıllık evliyim 1 tane 21 yaşında üniversitede okuyan oğlum varEşim ile şiddetli anlaşmazlık var ve sürekli beni evden kovuyor. sahip olduğumuz gayri menkuller eşime miras ve eşim çalışmıyor,kira gelirimiz var ve benimde emek li maaşım var. 1- ben evden gidersem (sürekliii kovuyor)haklarım neolur? 2 o asla evden gitmez ve ben oturduğumuz evi istiyorum ne yapmalıyım? beni bu konularda aydınlatırsanız ,o doğrultuda bir yol izleyeceğim. ne yapacağını bilemeyen umutsuz bir kadın

 • apartman yönetimi

  Merhaba,2 sene önce apartman çatımızı yaptırdık.Fakat toplanma ve karar yeter sayılarına uyulmadan,vekaleti olmayan kiracılarla yapılan toplantıda çatı için verilen ilk teklif olan 7500TL olan değil,9000TL`lik teklif kabul edildi.Bu sonradan 11000TL`ye yükseltildi ve ayıplı mazeme kullanıldı.Yöneticiden makbuz ibraz etmesini istedim,etmedi.Ben kat maliki olarak bu farktan payıma düşen kadarı için çatı onarım kararını alanlara rücu edebilir miyim? Ya da hakkımı aramak için ne yapabilirim?

 • hakaret davası

  askeri lojmanda komşum balkondan gerizekalı,terbiyesiz gibi hakaretlerde bulundu.bu arada öğretmenim utanmadan birde mesleğime yönelik şeyler söyledi.okumuşum ama adam olamamışım öğretmen olsam ne olurmuş insan değilmişim.bunları herkes duydu.hakaret ve tazminat davası açsam sonuç alabilirmiyim

 • reddi miras ve icra

  babam 2 yıl önce vefat etti, ben annem ve kardeşim bankalara olan borçları nedeniyle süresi içinde reddi miras yaptık, babamın üzerine hiçbir malvarlığı yok, babam vefaat ettiğinde henüz emekli olmamıştı bize red etsekte ikramiyeyi alabileceğimizi söylediler bizde aldık, bankalar devamlı kağıt gönderiyor budurum daha ne kadar devam edecek ve bizden ikramiyeyi geri isteyebilirler mi?

 • gmsi ve alt dükkan

  ANNEM, BABAM ÖLDÜKTEN SONRA SSK EMEKLİ MAAŞINI ALAN EV HANIMIDIR. ÜZERİNDE KAYITLI KİRA GELİRLERİNDEN DOLAYI GMSİ VERİR Mİ? VERMEZSE DURUMU MALİYEYE NASIL BEYAN EDEREK BU YÜKTEN KURTURURUZ? 2.SORUM: EVİMİN ALTINDA BULUNAN DÜKKANLARIN KİRALANMA SIRSINDA BİZLERDEN GÖRÜŞ VE İMZA ALMALARINI GEREKTİREN YASAL DÜZENEK VAR MI? (UYGUNSUZ KİRALAMALARA ENGEL OLMAK İÇİN)

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.