Soru Cevap Portalı

 • Sözleşmenin İptali

  Ben bir mağazadan birkaç ürün aldım, sözleşmeyi imzaladım. Fakat ertesi gün kerşılaşdığım ekonomik gelişmeden ötürü yapdığım sözleşmenin gereğini yerine getiremiyeceğim için teslim almadığım ürünlerin ipdalini istedim. Fakat firmada görevli kişiler sözleşmenin ipdalini istemiyorlar. Bende taksitlerini ödeyemiyeceğim ürünleri almak istemiyorum bu konuda beni beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler.

 • Teminat Senedi

  3 yıl önce taksiye çalışma amaçlı başladım ve açık senet imzaladım. İşi bıraktıkdan sonra senedimi geri vermedi ve şu an benı tehdıt edıyor ve telefonuma küfürlü mesajlar çekiyor. Şimdide benı arayıp sorma, senedın yenı sahibiyle konuşursun diyor. Gidip bır yerde çalışamıyorum bıle. Önümü kestirtiyor başkalarına ve benden haraç kestirtiyor. Ne yapmalıyım?

 • İşçi Maaşlarına İcra

  Merhabalar.. İl Özel İdare binasını temizlik ihalesini yapmaktayım. Fakat işlerimizin bozulmasından dolayı hakedişlerimize icra geldi. İşçi maaşlarına icra olurmu? Kurum SSK primi, vergiyi kesip işçi ücretleri dahil icraya kesti. Bana yardımcı olup bunun kanundaki maddesini yazarmısınız. SSK´lı Çalışan işçiler 4 aydır maaş alamıyor. Ne yapmalıyım?

 • Kiracının Tahliyesi

  Ben 22.01.2005 tarihinde kendi ihtiyacım için ev satın aldım. Satın aldığımda içinde kiracı bulunuyordu. Kiracıyla konuştuğumuzda kendisinin 2006 yılı haziran ayında sözleşmesinin biteceğini ve o tarihte evi boşaltacağını sözlü olarak söyledi. Ancak 2006 yılı haziran ayında evi boşaltmak istemedi ve kendisini mahkemeye vermemi istedi bende bunun üzerine 13.07.2006 tarihinde noterden ihtiyaç nedeniyle ihtarname çektim, yine evi boşaltmadı. Burada başka evim yok. Duyduğuma göre kiracı evi satın aldığım kişiden kira kontratını benden habersiz 1 yıl daha uzatmış. Çocuklarım bu yıl okula başlıyor ben okul kayıtlarını evin bulunduğu semte yaptım. Evin tapusu benim adıma mahkemeye başvurur isem ne kdar sürede sonuçlanır?

 • Tarihi Eser

  Tarihi geçmişini bilmediğim ama binlerce yıl önce altın madenlerinden cıkartılıp yoğunlaştırılmış ve toprağın altına gizlenmiş altın cevherinin hiç bir devlet kurumuna haber vermeden almak ne derece bir suçtur ve cezası nedir? Teşekkürler.

 • Boşanma

  Fiilen bitmiş, ancak resmi olarak 3 yıldır mahkemede olan bir evlilikte, taraflardan biri başka bir şahısla birliktelik kurarsa bu aldatma olarak kabul edilip, diğer taraf bir hak iddia edebilir mi?

 • Ölüm nedeniyle mallarin taksimi

  Merhabalar, Kayinpederim, kayinvalidemin olumunden sonra ikinci kez evlenmisti. Kayinpederim bundan bir kac ay once vefat etti. Arkasinda da verasetname birakmdi. Ilk onceki evliliginden 4, ikinci evliliginden de 2 cocugu var. Simdi soracagim soru su: Hastahanede yattigi siralarda (olumunden bir kac ay once) kayinpederim bir kac sahitin ve noterin onunde arabasini ilk evliliginden olan cocuklarindan birine verdi. Nedenini de hastaligi boyunca o oglunun harcamalarini gogusledigini ileri surerek. Bu sahitlerin arasinda ikinci karisi yoktu. Ve olumunden sonra ikinci karisi mahkemeye dava acip esinin (benim kayinpederin) o anda (arabasini ogluna devrettigi ani veya hastanede kaldigi anlari kasttediyor herhalde) akli dengesinin yerinde olmadigini iddia ediyor. Bu konuda arabasini verdigi oglu haklimidir, ikincisi ikinci karisi olu esinin akli yerinde olmadigini ispati gerekirmi? Cok daha genel bir soru ile mesajima son vermek istiyorum. Kayinpederim arkasinda verasetname birakmadigina gore, sahip oldugunu tum mallarin yarisi ikinci karisina mi kaliyor. Ilk esinin (vefat etmis olan) mallarindan hic bir hakki yok mu? Bilgilendirirseniz cok mutlu oluruz. Cok tesekkurler

 • Sırp Ceza Kanunu

  08.07.2006 tarihinde Sirbistanda gozaltina alindim. Pasaportumda sirp damgasinda oynama var idi, kefaletle serbest kaldim, mahkemem eylulde gorulecek. Sorum su bu mahkemeye gidersem kafalet ucretini geri alacagim fakat hapis cezasi verebilirlermi? Bu mumkunmu bunu ogrenmek istiyorum. Saygilarimla

 • Tapu Feshi

  Öncelikle merhaba. Dedem öleli 1 sene oldu ama dayım mirası paylaşmak istedi, hemde anneannem üzerine olan ve dedemden kalanları. Annem dahil 4 kardeşler. Teyzemin dayıma olan borcundan dolayı dayım hiç bir hak talep etmediğine karşı teyzemden imzalı yazı almış. Şimdide anneannemi ikna ederek miras büyük bir bölümünü üzerine tapu etmek istiyor. Mirastan küçük bir pay anneme ve diğer teyzeme veriyormuş. Dayım tapuları üzerine alırsa hiç bir hak talep edebilirmi annem, yada mirasın ortak paylaşımı hakkında gerekli mahkemelere tapu feshi konusunda dava açabilirmi. Sonuç nasıl olur. Şimdiden teşekkürler...

 • Kredi Kart Borcu

  İki bankaya kredi kartı borcum var. Hiç bir gelirim olmadığı için taksitlendirme de yapmadım, yapsamda ödeyemiceğim için. Benim merak ettiğim bu güne kadar hiç bir tebligat almadım. İkametgah adresim farklı olduğundan mal beyanında da bulunmadım. Mal beyanından ne ceza alırım. Ters bir zamanda yakalanma olursa diye düşünüyorum.. gidip kendim başvursammı.Ayrıca nereye baş vurmalıyım?

 • Oda alacakları hakkında

  Bağlı bulunduğum milli piyango odasına 2 yıllık aidat borcum var, piyango odası bana bu alacak için haciz gönderebilirmi? Bu borcumun sadece aidat kısmını ödesem ve faiz ve avukatlık masrafına itiraz etsem ne olur? Adı geçen odaya hizmet konusunda yetersiz ve ilgisiz olduğuna dair ilgili mahkemeye dava açabilirmiyim? Kazanma şansım nedir,gelen kağıtta imza atmadım. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Saygılarımla. İşlerinizde başarılar dilerim .Yücel Piyadeoğlu

 • Çekler Hakkında

  1.Çek Kocanımı Kaybettim Hangi Makam Yazmalıyım? 2.Müşteri Çeki Karşılıksız Çıktı Hangi Makama Yazmalıyım? 3.Müşteri Çekini Kaybettim Hangi Makama Yazmalıyım?

 • Tazminat

  Merhaba. Ben 1995 eşime terk nedeniyle boşanma davası açmıştım. Dava ancak 2003 te benim alehime sonoçlandı ve mahkemeyi kazanamadım. Yaklaşık 1 yıl önce eşimin açmış olduğu dava boşanmayla sonuçlandı. Size somak istediğm uzun süren bu dava nedeniyle ben hem maddi hemde manevi olarak çok zarar gördüm. Dava sonuçlanmadan başka bir evlilik gerçekleştirdim, memur olmam sebebiyle iki çocuğumuda üzerime 10 yıdır yazdıramadım. Bu sıkıntılardan dolayı 2 yıldır deprasyon tedavisi görmekteyim. Memur olarak İHM ye dava acabilirmiyim. Teşekkürler

 • Mal Paylaşımı

  Ben 1989 yılında evlendim. 2 yıl sonra eşimin isteği ile memleketine yerleştik. 8 yıl orada yaşadık. Maddi durumumuz oldukça kötüydü, ayrıca ailesinin de bana karşı kötülükleri oldu ve tifo hastalığı geçirdim. Daha sonra İstanbul’a döndük. Bu arada ev aldık (eşimin adına kayıtlı). Eşim bu yıl tekrar memleketine dönmek istedi ben bir önceki tecrübemden dolayı gitmek istemediğimi söyledim, beni bırakıp gitti. Şimdi boşanmak istiyor. Çalışmadığı için nafaka ödemeyecek. Peki benim ev üzerinde hakkım olabilir mi? Yada boşanmadan eve şerh koyabilir miyim? Kızımız eşimle gitti, oğlu ise benle kaldı. Ne yapabilirim?

 • Reşitlik

  17 yaşındaki bir kız evlenmek için kendi rızasıyla evden kaçarsa ve bu evlilige ailesi musade etmezse, çocuga herhangi bir dava açılabilirmi? Bunun cezası ne kadardır. 18 yaşına gelince evlenince ceza ortadan kalkar mı? Cocugun yaşı 28, kızın yaşı 17. Cocugun yaşının büyük olması daha büyük soruna yol açıyor mu? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 • İcra Borcu

  Banka tarafından gecikmede gözüken borc ile ilgili olarak yapmış olduğum ödemeye rağmen, icra takibinin ödeme yaptığım gün öğleden önce çıkmış olduğunu, ekstradan icra için ödeme yapmam gerektiğini, telefonla arayıp bildirdiler. Benim elime icra ile ilgili herhangi bir belge gelmedi. Buna rağmen icra hükmü devam edermi, arada belirmiş oldukları bakiyeyi ödemem gereklimi? Yapılmış olan bir ödemeye icra takip işlemi alabilrler mi?

 • Gürültü için Şikayet

  İşyerimin bitişiğinde inşaat çalışmasına başlandı, bianyı içten yıkıyorlar. Bu durumda akşama kadar hilti vb aletlerin çıkarttığı gürültüyle çalışamıyoruz ve iş kaybı nedeni ile zarardayız. Buna karşı nasıl bir yaptırım uygulanır? İş alalarının dibinde şehrin göbeğinde böyle bir inşaat gürültüsü yapma hakları varmı, en azından çalışma saatlerinde?

 • Kira

  Merhabalar, evimizi 15/08/2006 tarihinden geçerli olarak kiraya verdik. Banka hesap numarasını da kiracıya vererek yatırmasını söyledik ama kiracı parayı zamanında yatırmadı eve gittiğimizde de eşi yatıracağız diye oyalıyor. Ne yapabiliriz? Teşekkürler

 • Doktor Hatası

  Yaklaşık 1,5 ay önce 6 haftalık hamileyken kürtaj oldum. Kürtaj sonrası sorunları en aza indirmek için iyi bir hastane seçtik ve yüklü bir miktar ödedik. Kürtajdan sonra kanama başladı. 10 gün sonra aynı doktora kontrole gittik. Doktor hiçbir sorun olmadığını kendi kendine kanamanın geçeceğini söyledi. Hiçbir ilaç vermedi. Bizde doktora güvenerek kanamanın geçmesini bekledik. Bunun dışında midemde ağrılarda başladı çoğu gece uyuyamadım ve kanamam yaklaşık 1,5 ay devam etti. Geçen hafta başka bir hastaneye gittik. Doktor daha önceki kürtajdan içerde parçalar kaldığını ve yeni bir kürtaj gerektiğini söyledi. Yeniden kürtaj oldum ve pataloji sonucunda da bir önceki kürtajdan parçalar kaldığı yazıyordu. Yaklaşık 2 ay boyunca boşu boşuna ağrılar çektim 1000 ytl kadar da param gitti bundan daha da önemlisi başıma birşey de gelebilirdi, bu parçalardan dolayı. Sorum şu olacak bir önceki kürtajı yapan doktoru işini iyi yapamadığı ve kontrol esnasında içerde parça olduğu halde yalan söylediği, sorumluluk almak istemediği için mahkemeye vermek istiyorum, kazanma ihtimalim nedir acaba. Şimdiden ilgilendiğiniz ve böyle bir site hazırladığınız için için teşekkür ederim.

 • Bankalar ve şuursuzca çıkarılan kredi kartları

  Ben bir hukuk fakültesi öğrencisiyim. Abimle ilgili bazı sorunlarımız var. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Abim bir kredi kartı bağımlısı. Daha önce yirmiye yakın kez kredi kartı borcu yapmış ve takibe çıkması üzerine borcu babam üslenmiştir. Üstelik abim 1973 doğumlu yani otuzüç yaşındadır. Evli olmasına rağmen eşini ve ailemi ağır külfetler altına sokmaktadır. Kısacası borcun ne olduğunu ve yükümlülüklerini kaldırabilecek kadar sorumluluk ve zeka sahibi değil. Daha önce babamın dilekçe ile birçok bankaya başvurup abimin durumunu anlatmasına rağmen bankaların kredi kartı çıkarmasını engelleyemedik. Üstelik tüm bu kredi kartlarını işi olmadığı halde alabildi. Bu gibi sorunlarla tekrar karşılaşmamızı engelleyen herhangi bir önlem alabilir miyiz? Tekrar teşekkür ederim

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.