Soru Cevap Portalı

 • askerı soru

  Türk silahlı kuvvetlerinden mezun olan subaylar ilk hangi rütbe ile göreve başlar

 • Nafaka

  Eşim 3 çocuğumla beni terkedip ayrı ev tuttu.küçük çocuğum 7 aylık ve ben yine hamileyim.1 aydan fazladır eve gelmiyo bize bakmıyo.tedbir nafakası için avukata başvurdum fakat nafaka ancak 500 tl alırsın dedi.eşim memur.şunu merak ediyorum nafakamı arttırabilirmiyim.kanunlar kadınlardan yana diye umutlandım ama nafile.peki holding sahipleride eşlerine 500 tl nafaka mı veriyo anlamadım.eşin maddi durumu önemli değilmi.çünkü eşimin üstüne kayıtlı mallarda var. Acil cevap rica ediyorum.

 • iki diploma

  Öncelikle şimdiden teşekkürler. Sorunum 2000 yılında 2 yıllık harita ve kadastro teknikerliğini okudum, memurluk sınavını kazandım fakat o dönemde olan yasaya göre askerlik hizmetini tamamlamayanlar tercih edemedi ve bende bunun üzerine 4 yıllık olan Türkçe öğretmenliği bölümünü okudum. Yalnız ilginç bir durum ki yök benim artık teknikerlik diplomamın geçersiz olduğunu söyleyip tekniker olamayacağımı belirtiyor. Dava açarsam diğer diplomamın haklarını tekrar kazanabilir miyim? teşekkür ederim.

 • Eşimin işinin borçlarından sorumlu muyum?

  Eşim ile 2002 yılında evlendik. 1-O tarihte eşimin kendi adına olan şahıs şirketinin maliyeye borçları varmış. Bu borçlar faiziyle birlikte büyüdü ve eşimin maliye ile problemleri var. Eşimin maliyeye olan borçları beni etkiler mi? Evlenmeden önceki borçları, beni etkiler mi? 2- Eşim babası ile birlikte çalışıyor. Kayınpederimin ve kayınvalidemin ortak olduğu bir limited şirketleri var. Bu şirketin şirket ve müşteri çeklerine eşim cirolamış ya da şahsi kefalte vermiş. Bu borçlar yüzünden bizim evimize icralar gelmeye başladı. Bu borçlardan ben sorumlu muyum? sorumluluk kabul etmediğimi nasıl beyan ederim? Kanuni haklarım nelerdir? Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

 • Tecil

  Merhaba, Ben eşcinselim fakat ailemin gönlü olması için formalite bir evliliğim var. Eşcinsellerin askere alınmadığını biliyorum fakat evliliğim bu durumda sorun yaratırmı?

 • Kiracı Tahliyesi

  Merhaba, Ankaradaki dairemde 4.yıldır kontratlı kiracı var. Ancak son 1 yıldır kiraları değişik mazeretlerle aksatıyor, yada rica minnet ödüyor. Son 2 aydır da kira ve aidatları ödemiyor. Ben İstanbul`da oturuyorum. Telefonlara ve çektiğim fax`lara cevap vermiyor. Ödemediği ilk ay olan Ocak 2010`da Ödeme süresini 10 gün geçirince Noterden ödemediği kirayı ödemesi ve evi 30 gün içinde tahliye etmesi için ihtarname çektim. İşyerinede fax`ladım. 30 gün dolmak üzere.Şimdi ne yapmalıyım? Tşk.

 • icra yolu ile gayrımenkul satışı

  İyi akşamlar ben memur emeklisiyim 1-Ben çocuklarıma işlerinde kullanmaları için oturduğum evi ipotek göstermelerine izin verdim.evimi ipotek göstererek bankadan kredi çekip işleri için kullandılar. Kriz sebebiyle çocuklarım borçlarını ödeyemediler banka evime hacze geldi. 2-Kıymet takdiri yapıp evimin icra yolu ile satılacağını bildirdiler.Emekliyim bu satışın gerçekleşmesi mümkünmü? İtiraz hakkım varmı. Kıymet takdiri 6 ay önce yapıldı itiraz etme hakkım varmı? Bu konuda yardıma ihtiyacım var

 • Kaçak elektrik

  Öncelikle böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Ben Zonguldak`ta Makina Mühendisliği bölümü öğrencisiyim. Oturmak için yaklaşık 4-5 ay önce bir ev tuttuk. Normal olarak aboneliği üzerimize aldık. İlk fatura aboneliğin başlamasından çok yakın bir tarihte geldi ve tüketim düşük borcunuz yok yazıyordu. 2.ve 3.fatura sırasıyla 110 YTL ve 60 YTL geldi. Bu faturalar geldikten sonraki ay 15 gün tatil dolayısıyla memleketlerimize gittik daha sonraki ay fatura 8 TL geldi ve kaçak olduğu (sayaca gelmeden bir kabloyla bir veya birkaç prize elektrik verildiği) tespit edilmiştir diye bir tutanak tutulmuş. Birkaç kişiden öğrendiğimize göre bizden önceki bir kiracıdan beri bu varmış (kaçağı yapan da kiracının nişanlısıymış). Bizden önceki kiracı bunu bilmiyordum sonradan öğrendim diyor fakat bize hiçbir bilgi verilmedi. Öğrenciliğim ve geleceğim tehlikede. Ben suçsuzluğumu nasıl ispat ederim? Çok teşekkürler.

 • MAAŞ ÖDENMEMESİ

  31.ocak 2010 itibariyle iş yerimden yönetci baskısından başka bir iş bularak istifa ettim ve bu iş yeri maaş ödemelerini bir kısmı bankaya bir kısmı ise elden ödeme ile yapılıyordu.10 şubatta bankaya yatacak olan kısmı yatırdılar fakat elden ödeme yapacakları kısmı hala ödemediler.bu konuda ne yapabilirim , birde bu iş yerinde ben haftada 54 saat çalışıyor ve resmi tatillerde ise ne mesai nede izin kullanıyordum geçmişe dönük haklarımı alabilir miyim aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

 • askeri okul tazminatı

  ben 2009 yılında kho intibak kampından ayrıldım ve 55 milyar tazminat geldi fakat ne peşin vdeli ödeme şartları aileme uyggun değil azami vade süresi 60 ay deniyor fakat faizyile beraber aylık 1200-1400 civarında bir para ediyor fakat babamın maaşı 1400 ve bir devlet memuru vadenin uzaması mümkün mü? maaştan en fazla ne kadar kesilebilir. bide amortisman giderleriyle ilgili hukuki anlamda bir şeyler yapılabilir mi? Bilgisi veya tecrübesi olan herkesin yardımlarını beklyorum teşekkürler

 • boşanma

  eşimden şiddet görmem sebebiyle 2 aylık bebeği alarak annemin evine geldim 3ay oldu.eşim dava açacağını söylemişti ancak hiçbirşey yapmadı.arayıp sormuyor çocuğunu görmüyor maddimanevi hiçbir ihtiyacımızı karşılamıyor.ben boşanma davası açmak istiyorum nafakada talep edeceğim.eşimin oturduğu bina babasına ait tek tapu var.kiracıları var eşim asla nafaka ödemeyeceğini söylüyor.kendi üzerine kayıtlı mülkü yok.yalnızca arabası kendinin.boşanmalarda babanın nafaka ödememe gibi bir durumu sözkonusumu?

 • ne yapmalıyım

  merhabalar geçen sene sakaryadan amcasının yanına gelen anıl ışık isimli birisiyle tanıştım kısa bizaman istanbulda kaldıktan snra sakaryaya geri giden bu şahıs 1 ay önce uyuşturucu satmak suçundan yakalanıp tutuklanmış bu şahıs uyuşturucuyu benim ona temin ettiğimi söyleyerek bana iftira attı savcılığa ifade verdim mahkemeye çağrılcam söylendi bu durumda ben ne yapmalıyım benim olayla hiç bi alakam yok lütfen bana yardım edin iftira atan şaahısa nasıl bi dava açabilirim mağdurum

 • hapis cezası

  İyi çalışmalar.Bir tanıdığımın icra borçlarından dolayı hakkında kesinleşmiş 6 aylık bir hapis cezası kararı varmış.Bu karar borç ödenince ortadan kalkarmı? Hapse girse ve süre dolana kadar yatsa borç ödenmiş kabul edilirmi? Hapiste yatınca ceza dolunca devlet herhangi bir para istermi?Ayrıca bir kişi illa hapis cezasının çıkartıldığı mahkemenin bulunduğu ildemi hapse atılır? İstediği başka bir ilde hapiste olabilirmi? Bunu şahıs belirleyebilir mi? Bu konuda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

 • velayet

  Mahkeme çocuğun velayetini neye göre veriyor? Mesela 1 yaşında bir çocuğun annesinin yanında olması daha mantıklı görünüyor ki genelde 9 - 10 yaşa kadar anneye verildiğini görmekteyiz. Örneğin ortada 1 yaşında bir çocuk var, annesi ben almak istemiyorum derse küçük olan bu çocuğu istemeyen anneye mi verecek yoksa mecburen babaya mı?

 • kayınvalide belası

  Merhaba. Eşim evimizin anahtarını annesine de vermiş haberim olmadan. Biz işteyken kayınvalıdem sürekli evimi karıştıryor. Evden canı istediğini alıyor evine götürüyor kullanıyor bundan benım günlerce haberim olmuyor. Lazım olup bulamadağımda `aaa ben almıştım getireyim`diyor. Eşimle bu yüzden birbirimize girdik ve ayrılmaya karar verdim. Kayınvalidemın bu yaptıklarını davamda nasıl ispatlarım?

 • şiddet ne yazık ki

  Eşimden gördüğüm şiddete kendi annem ve kardeşim şahit oldu. Boşanma davasında bu kişileri şahit olarak kullanabilecek miyim?

 • ayrı yaşama

  Ne kadar süre ayrı yaşandığında mahkeme boşanma kararı veriyor? Bu sürenin başlangıç tarihini nasıl ispat ettireceğim?

 • tutuksuz yargılanma

  Tutuksuz yargılanma kararı verilen kişi hemen bir sonraki mahkemede yeni gelişmeler olmadıktan sonra tekrar tutuklanabilirmi? Nasıl devam eder bu süreç? Yardım lütfen.

 • boşanma

  eşimle şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrılmak istiyoruz.oturduğumuz ev eşime miras kaldı onun üzerine.fakat şahsına ait çeşitli borçlarından dolayı hacizli.boşanma durumunda evden pay almak istiyorum.eşimin başka bir kadınla birlikteliği var.iki tane erkek çocuğumuz var.evi onların üzerine de geçirmeyi kabul etmiyor.ne yapabilirim.

 • hakaret davası

  İyi günler babam geçenlerde bi trafik kazası geçirdi.kaza sonrasında babam karşı tarafa `kızım bu yaşıma geldim senin kadar hızlı geleni görmedim`diyor.karşı taraf bunu hakaret olarak algılıyor ve hakaret davası açtı bize.size sorum bu söz hakaret diye adlandırılabilir mi?karşı tarafın mahkemeyi kazandığını farzedersek (hakimin bu sözü hakaret kabul ederse)karşı taraf bizden ne kadar tazminat alabilir?

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.