Soru Cevap Portalı

 • iş hukuku

  eşim yaklaşık 16 aydır Aras Holdin müşteri hizmetlerinde çalışır iken bir müşteriyle atışma yaşıyor(küfür boyutunda) ve işine son veriliyor. kıdem ve ihbar tazminatı verilmiyor. içeride kalan maaşı almak istiyorsan diye de ibraname imzalatıyorlar.(imzalamazsan maaşını vermeyiz diye tehdit ediyılrlar) biz bölge çalışma müdürlüğü`ne gidip şikayet dilekçesi verdik. fakat geri dönüş olmadı. sizden öğrenmek istediğim şuan eşim işşiz ve maddi açıdan zor duruma düştük. şirkete dava açsak tazminat alabilirmiyiz.

 • icra

  öncelikle soruma yanıt verdiğiniz içn şimdiden teşekkür ediyorum..asgari ücretle çalışıyorum kredi kartlarından dolayı 3 tane icra takibim var..ve şuan için ödeme imkanım yok.. sorum : maaşıma kaç icra girebilir..geçtiğimiz günlerde şirketim aradı maaş haczi geldiğini ve icra dosyasına her ay maaşımın 4/1 ini yatırmam gerektiğini bildirdiler bende öyle yaptım ancak diğer bankadanda icra haczi gelmiş onada yatırmam gerekiyormuş.. bu yasalmıdır..3 bankayada yatırmam gerekiyormu.tekrar teşekkürler

 • aynı dosyada birden fazla maddeden ceza alabilir miyim?

  hakkımda tck170`den dava açıldı ve mahkeme sırasında şikayetçi,benim `seni de vururum` dediğimi iddia etti ve savcı bey de tck106 dan da değerlendirilmesini istedivehakim bana tehdit konusunda savunmamı hazırlamam için eksüreverdi.şimdi bu dosyada ben örneğin tck170 den 14 ay 106 dan da 15 ay ceza alabilir miyim,şayet alırsam bunlar ayrı ayrı değerlendirilip ikisi de ertelemeye tabi tutulu mu yoksa toplanır ve toplamda iki yılı geçtiği için cezaevinde infazı mı gerçekleştirilir? teşekkür derim.

 • İbraname

  Merhaba, Bir yazılım firmasında çalışıyorum; bu ay içinde işten ayrılmayı planlıyorum, yalnız daha önceden işten ayrılan arkadaşlara ibraname adında bir belge imzalatılıyormuş bu belgede işten ayrıldıktan sonra 5 yıl boyunca şirketin rakip olduğu ya da iş yaptığı firmalardan herhangi birinde çalışılamıyacağı şeklinde bir madde var imiş.İnternette ibraname örneklerini inceledim böyle bir duruma rastlamadım. Benim sorum işverenin bu tip bir hak talep etmeye hakkı var mıdır? Şimdiden teşekkürler..

 • cezaevinde intihar

  Mahkemesi devam eden kişinin cezaevinde intihar teşebbüsünde bulunması mahkeme sürecini ne yönde etkiler acaba?? Lehine veya aleyhine durumlar nelerdir??

 • Kefalet

  Eşler birbirlerine kefil olabilir mi?

 • infaz mevzuatı

  merhaba.adalet bakanlığının açmış olduğu infaz koruma memurluğu kadrosu için başvurum kabul edildi.ve mülakatta infaz mevzuatı ve ceza infaz kurum idaresi ile ilgili soru soracaklarmış.fakat ben infaz mevzuatı ile ilgili bir kaynak bulamadım.yardımcı olursanız sevinir..teşekkürler.iyi çalışmalar.

 • Adli Arşiv

  Davada müşteki, şikayetinden vazgeçmişti.Ancak ,adli tıp benim kullandığım spreyi hafif silahtan saydığı için ,dava düşmedi ve ceza aldım.TBMM`ye yeni bir "Silah Kanunu" sunulmuş.Burada spreyle alakalı lehime olan bir durum var mı? Sprey silahtan sayılmazsa sicilimdeki ceza düşer mi? Ve her halükarda bu ceza "ARŞİV KAYDI" mdan ne zaman silinir. Teşekkürler.

 • senet geçerlilik süresi

  Senetin vadesi 3 yılı geçtikten sonra dava açılıp hacize gidildi karşı taraf dava açarasa haciz düşermi. yardımcı olduğunuz için teşekkürler iyi çalışmalar.

 • kiraci hakkinda

  Merhaba kiracim 4 aydir kira ödemiyor ayrica elektirik ve su da abimin üzerine kayitli onlarida ödememis herseye ramen evi ocak ayinin sonusa bosalt dedim bugün ayin ikisi hala bosaltmamis para talep etmememe rağmen. Ayin sonu ev bosalmamisti neyapmam gerekir, yardiminiza simdiden tesekkürler. Saygilar efendim.

 • Bono alacaklısının bonoyu başkasına devretmesi

  Sayın avukat,yaklışk olarak 9 yıl önce bir kişi zorla bana bir bonoya imza attırdı.Bu bonoya aşırı bir meblag yazılmış.Bonoyu alan kişilerden biri alacaklı olarak adını yazmıştır.Bono arkasınaki yazılardan anlaşıldığına göre 3.kişiye devrolmuştur.Bu 3.kişi hem beni hemde benden bonoyu alanı icraya verdi.Maaşıma kondu.Sırasını bekliyor.İcra mahkemesine itiraz ettim.savunmamı gönderdim.açılmamış olmasına karar verilldi.Protesto edlmediginden icra takibini iptal ettirebilirmiyim.Saygılar

 • kardeşimin senedi için ailece oturdugumuz eve haciz gelmesi hk.

  Mrb,35 yasındaki kardeşim pskol.hastalıgının etkisiyle evimizden ayrılmıştır.Biz ailecek oturuyoruz.Kardesim çevre esnaftan alış verış yapıp borçlanmakta(zor duruma düşüp onuru kırılmaması için)bizler ödemekteydik.Son zamanlarda olay büyüdü bugün 1,550TL.lik bir borc , icra memuru ile tebliğ edildi.Muhtarlıkta bizim hane altında ikamet ediyor görünmekte.1-Bu haczi durdurabilirmiyiz? 2-Evimizden haciz işlemi yapılabilir mi?(Çünkü ona ait bi eşya yok)3-Benzer sorunları önlemek için ne yapmalıyız.?

 • işçi sağlığı

  ağır sanayi çelik fabrikasında kalite kontrol olarak çalışıyorum.Öksürük rahatsızlığından dolayı doktora gittim.Bulunduğum yerde devamlı çelik tozu bulunmakta.Bana ciğerlerime çelik tozunun dolduğunu ve uzun süre bu işte çalışamazsın dedi.İş yerime bildirdim bize rapor getir dediler.Doktor tedavi uygulayacam sonra bakacağız dedi.8 aydır bu işteyim ve kriz var iş bulmam zor.Hukuken nelerden faydalanabilirim? İş yerine yaptırımım olabilirmi? yer değişikliği istedim olamazsa mahkemeye verebilirmiyim?

 • nafaka

  Eski eşime çocuğum için nafaka ödemekteyim. Yaşım ilerledi artık para kazanamıyorum, karımın emeklisi ve ailesinden miras kalan gayrimenkulünden kira ile geçiniyoruz. Nafakamı eşim ödemek istemiyor tartışıyoruz. Ödemem gereken nafakayı iptal ettirmem mümkünmüdür? Benim emekliliğim yok.Ne yapmalıyım?

 • kira depozitosu

  merhaba, bir kamu kurumunda devlet memuruyum. 2007 yılı ocak ayında yapılan bir kira sözleşmesi ile bir eve taşındım. 2008 yılı temmuz ayında bulunduğum kurumdaki boş bir lojman çıktığı için ev sahibi ile görüşerek evden ayrıldım. ama ne varki bunu yazılı olarak belgelemedim. evsahibide bunu fırsat bilerek mahkemeye gitti 2008 yılı ocak ayına kadar olan kiraları istedi ben lojmana çıktığımı belirterek iitiraz ettim ancak kaybettim, benimde 500 $ alacağım kaldı ödemedi bunu nasıl alabilirim tşk.

 • Kefil olmuşum haberim yok

  Tüketici kredisi için bankaya başvurduğumda 2004 yılında ismi verilen bir kişiye kefil olduğumu bu nedenle kredi alamayacağım söylendi ancak ben kimseye kefil olmadım. ilk olarak ne yapmalı nereye başvurmalıyım. teşekkürler.

 • Sikayetimden vazgecmek istiyorum.

  3.sulh ceza mahkemesinde gorulecek aile ici davamız var. Abiden sikayetci olmustuk. 13 nisanda mahkeme var. Fakat ben sikayetimi geri almak istiyorum. Nereye ve nasıl bir dilekce ulastırmalıyım?

 • alacağımı alamıyorum...

  Başkasının adına kredi çekmek gibi bir aptallık yaptım.9bin TL.icralık oldum.yaklaşık 3800 TL borç var bankaya.arkadaş bu parayı anlaşılan ödemeyecek.ne yapabilirim.mahkemeye başvursam bir şey elde edebilir miyim?

 • ne yapmalıyımn

  merhabalar 2 ay süreyle gizli telefondan hem evimi hemde cep teleofunumdan biri taciz etti ismimi bilen bri.bende savcılığa verdim.şimdi tel kayıtlı olduğu kişi ben değilim diyor. o isimli kişi bende tanımıyorum. bi yakını geldi evimize bizim oğlumuz yapmmamıtır diye. şimdi ben ne yapmalıyım birazda korkuyorum evimide öğrendiler diye

 • tehdit ve hakaretle ilgili

  Merhaba.. Yaklasık 1 ay önce savcılığa soruşturma dosyası verdim tehdit ve hakaretle ilgili. Karşı tarafın ifadesi alındımı yada gelişme varmı diye sormaya gittigimde henüz gelişme yok denildi.. ifadelerinin halen alınmamış olması normalmidir? 2.sorum ise beni tehdit eden insanlar ruj ile kağıt yazı bırakmıslar kapıma, cep telefonumada attıkları mesajda evime geldiklerini itiraf ediyorlar.. msj attıkları telin açık hat oldugunu belirtiyorlar.. sizce bu olay havadamı kalır?? tesekkürler

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.