Soru Cevap Portalı

 • arama kararı

  bir şüpheli suçu işledikten sonra kaçıp bir eve girerse polis o evde arama yapabilir mi şüphelinin kaçma şüphesi varsa polis nasıl bir yola başvurabilir?

 • boşanma

  2007 yılında açtığım boşanma davam var.şiddet gördüm ve evimden kayınvalidem tarafından atıldım. eşim 3ay hapis aldı ama paraya cevrıldı dava halen sürüyo ben evlilik öncesi pskologa gitmiştim ankiyesete dediler evlenmeden tedavi bitmişti evlendikten 4 ay sonra esim şiddet uygulamaya başlayınca tekrarladı yine dr a gittim ve şu an eşim benim ruhsal sorunum olduğunu davanın redini istiyo benim nafaka ve tazminat talebim var adli tıpa gittim sizce sonucu ne şekil olur bu davanın benim açımdan

 • zorla tutulma

  kız kardeşim fransada 4aylık evli eşinin ailesi ile evde yasıyorlar.eşi eve gelmedigi ve kayınvalidesi baskı uyguladığı için ayrılmak istedi bize telefon acıp gelmek istiyorum dedi fakat kayınvalidesi telefonu elinden alarak kapattı ve kardeşimi suan zorla tutuyorlar telefon actırmıyorlar kardeşim netten gizlice bizimle iletişime gecti tehtid ettiklerini söyledi. gidemesin diye tüm parasını ve altınlarını almıslar suan dısarı cıkamıyr kacıp polise sıgınmayı düşünüyor.biz tehtidi nasıl kanıtlarz?

 • gayrimenkul dolandırıcılığı

  iyi günler benim askerden kronik psikotik bozukluk raporu ile çürük aldım. 4, 5 seneye yakın ilaç tedavisi gördüm zaman zamanda kullanıyorum benim üstüme 1 daire var ve ben kendimden fazla emin değilim. Benim bu dairemi dolandırıcılık yoluyla elimden alabilirlermi. Lütfen bana yardım edin.

 • senet iptal olurmu

  Ben 504 tl maşla bir iş yerinde çalışırken internetde gördügüm bir ilan ile fatura ödeme merkezi yazılım aldım bölge bayiligi diye bir sözleşme imzaladım. sözleşmeyi internetden gönderdi imzasız olarak ben imzaladım faks çektim. kendinin imzası yok bende o kişi boş gönderdi ben imzaladım. Bu anlaşmada ben bölge bayisiyim bunun karşılıgında 3000 tl şubat 15.2010 tarihinde ödemem var isimsiz 3000 tl senet imzaladım çünkü erken kıra bilirim senedi sana bir şey olmaz dedi, ödeme imkanım yok, ne yapmalıyım?

 • taciz ve iftira

  basit cinsel taciz nedir?bu suçla yargılanan bir kişinin ceza alması durumnda cezanın alt sınırı ve üst sınırı nedir? ek olarak iftira eden kişiye nasıl bir dava açılabilir? cevaplarsanız sevinirim.iyi çalışmalar.

 • hastane faturası

  2005 yılında işyeri servisi ile kaza yaptık.hastane parayı sigortadan alcam deyip bazı tetkikler yaptı. aradan 3 yıl geçti ağustos 2008 de icradan ödeme emri geldi süresinde hepsine itiraz ettim. Aradan bir yıl geçti dosya rafa kalkmıştı fakat alacaklı vekili dosyayı kaldığı yerden işleme koymak için dilekçe vermiş.Şimdi nasıl bir yol izlemem gerekir.faturayı hasaneden çıkarken verseydi ben öderdim.3 yıl içinde bana fatura gelmedi itiraz dilekçesini avukata yazdırdım ne yapmalıyım saygılarımla

 • borç verdik senet almadık güvendik

  iyi akşamlar değerli abim bundan bir 5 ay önce bizim bir özel rehabilitasyon merkezimizi vardı biz bunu bi dostumuza verdik onunda rehabilitasyon merkezi var güvendik senet yapmaya gerek yok dediler şahit ler de var, ne yapabiliriz? çok saolun şimiden

 • şeref, haysiyet, onur

  Evim giriş katındadır. Ancak, yönetim evimin altından bina dış duvarını yıkarak kapı açmak suretiyle girişi oluşturmuş ve bu alanı yönetim, toplantı salonu ve lokal olarak kullanmaktadır.Belediyeye müracaatım sonucu durum rapor altına alınmış ve yıkım kararı çıkmıştır. Yönetim genel kurul toplantısını belirten Yazıda Gündem maddesinde benim adımdan "yönetim ve toplantı salonumuzu defalarca şikayet eden Nuray Acar`ın durumunun görüşülmesi" şeklinde ifade kullanılmıştır. Haysiyet maddesine girermi?

 • mal kaçırma

  eşimden bir yıl önce ayrıldım.eşimle evli olduğumuz ve çalıştığım dönemde bir ev satın almıştık.fakat evi başkasının üstüne yapmış.mal kaçırma davası açacağım.dilekçe örneği rica ediyorum.çocuklara nafakaları ödemediği içn avukat tutmuştum hala dava sonuçlanmadı ve maddi olarak battım.tekrar avukat tutamayacağım. bir dilekçe örneği rica ediyorum

 • İşten ayrılma

  patronumla kavga sonucunda işten ayrıldım fakat daha sözleşme sürem bitmedi,15 gün önceden bildirme gibi bir durumda olmadı.Karşılıklı ikimizde birbirimizi istemediğimizi belirttik,gelme dedi ama yazılı birşey yok fakat kalan maaşımı vermiyceğini söylüyor.tek taraflı sözleşmeyi fesh edebilirim ama kalan paramı nasıl alabilirim.dava açsam?

 • kredi kartı magduruyuz

  2009 mart ayında eşimi iş yeri telfonla arayarak garantiflexsi kart için 1hafta aranmış sonunda senelik 13 tl kart geldi ama kart atmye hiç girmedi 4 aya yakın süre önce eşime gelen telfonda 117 tl borcumuz oldugunu ögrendik bankaya giitik karta 2 çeşit sigrta yapılmş itraz etik ses kaydı dinletcez dediler aranmadık maaşımızdan kesmeye başladılar 350 alacaken 262 aldık 774 alacak iken 740 aldık şikayetciyiz madi manevi eşim ikide bir izin alıyor banka için telefon açıyoz fatura gitgel masrafne yapalım tş

 • öğretmenlerin şahitliği

  Merhabalar ben tezsiz yüksek lisans öğrencisiyim bi ödevim var ve bulamadım son umudum sizsiniz.. 15 yıllık sınıf öğretmenlerinin şahitliği kabul edilmiyormuş bunu belgelemem gerekiyor avukat bi arkadaşım bulacaktı ama işleri çok yoğunmuş bakamamış çokk acil cevap verirseniz sevinirim..

 • Yargıtay kararı

  Yargıtay, Asliye Hukuk Mahkemesini hakiminin verdiği kararı temyiz üzerine bozarsa, hakimin tekrar mahkemede Yatgıtay`ın bu bozma kararına uyma ihtimali nedir?

 • Direk Danıştay nezdinde iptal davası açmak

  Sayın yetkili ,Ben direk bildirim yapmadan görevde yükselme yönetmeliğine aykırı yapılan atamanın iptali için direk Danıştay nezdinde dava açabilirmiyim.Taraf olarak Çalıştığım kurum (Görevde yükselme egiti yapmadığı atamayı yönetmelik dışı yaptığı) ile Başbakanlık Devlet Personel dairesi başkanlığını( görevde yükselme eğitimi yapılıp yapılmamsını denetleme yükümlülüğünü yerine getirmedigi gerçesiyle) gösterecegim.Yapacagım işlem dogrumudur.Lütfen acil olarak bana yardımcı olacağınızı ümit ederim.

 • nolur yardımcı olun

  en küçük kız kardeşim annemin ölümünün 7 . günü şu anda evli gözüken benden 8 yaş küçük kız kardeşimin kocasıyla yani eniştesiyle kaçtı. izlenebilecek hukiki yollar nelerdir ?anna baba vefat etmiş durumda evlatlıktan- kardeşlikten silinme gibi durum söz konusumudur? yardımcı olursanız sevinirim

 • kefil olunan kredi kartı borçu

  ilk kredi kart alımlarında yıl 1995 yıllarında kefil isteniyordu bir arkadaşa kefil oldum 19-01-2010 tarihinde icra takibine girdiniz diyerek bankadan arandım hukuki olarak ne yapmalıyım durumu açıklarmısınız İlginiz için teşekkür ederim

 • Şüpheliye tebligat çıkarmak

  Sayın avukat,Sulh Ceza Mahkemesi tanıklardan birini sanıga yardım ettiğine karar verip,şüpheli olarak savcılıga ifadelerinin alınmasını talep etti.Savcılıkta şüpheli olarak ifadesini aldı.Mahkeme duruşmada şüpheliye celp gönderilmesine hükm etti.Diger duruşmada ,hakim duruşma celbinin gönderilmediğini gördü.Şüpheli olaydan haberi olmadığını idda edip,duruşmaya gitmedi. Bu durumda celp göndermeyen ceza işleri hakiminin müdürü görevini ihmal etmiş olurmu ,şikayet merci neresidir.Saygılarımla .

 • acil lütfen

  Benim 8 yaşında yeğenim var, yasal vasiyim. Adına daire var onu satmak istiyorum, çünkü özel okula gidiyor masrafları çok. Geri kalan parasıylada başka daire almak istiyorum ufaklığın adına. Nasıl yapabilirim. Lütfen bana yardımcı olun çok acil.

 • Yetkili Mahkeme

  Sayın Yetkili Polis memurlarının ihmali nedeniyle maddi manevi zarara girdim. Tazminat davası açaçağım. Kuruma önce bildirim yapmalımıyım. Direk olarak İdari mahkeme mi,Sulh Hukuk,Asliye hukuk mu görevli mahkemedir.Bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.Saygılarımla 26/1/2010

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.