Soru Cevap Portalı

 • nafaka için icra davası

  merhaba,2008 mayıs ayında anlaşmalı boşandım.Üç çocugum var 2 çocugum ve benim için nafaka baglandı fakat o tarihten bu yana hiç bir ödeme yapılmadı bunun sonucu icraya başvurdum icra dairesinden giden evrak imza karşılıgı teslim alınmış sonrasında hala bir ödeme ve gelişme olmadı ne yapabilirim. bana yol gösterirseniz çok sevinirim.. şimdiden teşekkürler..

 • miras paylaşımı

  babam 25 eylül 2009 da vefat etti.annem daha önce. 3 kardeşiz, 3 daireli evinin 1.katı babamın üzerine olduğundan miras kaldı. diğer daireleri sağlığında aralık 2003 te 18 000 000 bedelle 2 kardeşime satış yapmış (kendi dairemiz yapılırken para verdik bize yapıldı diye)2 dairenin tapusunu vermiş.sağlığında, ölünce oturduğu daire senin diyordu.tüm akrabalar şahit.şimdi diğer kardeşler bu kalan babamın dairesi ortak diyorlar.ben kabul etmedim.mahkemede kazanır mıyım? ne dersiniz? örnekleri var mı?

 • zaman aşımına ugrayan icranın borçlu tarafından fekki

  Sayın Avukat,sitenizi çok yararlı buluyor,sizi kutluyorum.Benim problemim.2001 yılında elimden çok sayıda bono alındı.Sonra bonoya rakamlar yazarak icraya verdiler.İcra takibi yapıldı.İtiraz ettim.İtirazım icra müdürü türüfından red edildi.Maaşıma icra yazıldı.Cumhuriyet Başsavcısına şikayet ettim. Bunun üzerine alacaklılar icrayı 2001 yılından beri takip etmiyor,maaşımdan icrayı kaldırmak için zaman aşmımı nedeniyle icra müdürü kaldırabilir mi?

 • bosanma davasi

  su anda ingilterrede bosanmis bulunmak tayim 2003 yilindan beri ama turkiyede bosanmak icin turkiyeden avkattuttum ingilterede hersey bitmis bir senedir turkiyede bosanimiyorum avkatim eski esime tebligat yaziyor eski hanimim bir cevab vermiyor bu sonun da nasil bosayacak benim avkatim bilemiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 • boşanma davası

  eylül 2008 tarihinde açmış olduğum boşanma davası 20 ekim 2009 tarihinde sosyolog raporunun bile sulh yoluyla bir arada bulunmaları mümkün değildir şeklinde çıkmasına rağmen davanın düşmesi olarak sonuçlanmıştır. 3 yıl sürsince bir daha dava açamayacağım söylendi. karımla 1,5 yıldır zaten ayrı evlerde yaşıyoruz ve birbirimizle kesinlikle görüşmüyoruz. bu 3 yıllık süreci beklemem zorunlu mudur?? yada bu durumun lehime sonuçlanabilmesi için başka bir çözüm olabilir mi?

 • Tebliğ erdilmeyen mahkeme kararının zaman aşımı

  Sayın Avukat, 2004 yılında Telekom tarafından Adana `da tarafıma telefon borcu ödenmedi diye icra takibi yapıldı.Bu takibe itiraz edince takip durdu.Süresi içinde itirazın iptali davası açtılar.Davayı kazandılar.Ancak bu güne kadar mahkeme kararını teblig ettirmediler.Benim tebliğ başvuruma mahkeme kalemi olumsuz cevap verdi.Telefon borcu telkom kayıtlarında hala devam etmekte oldugu,icra dairesinde dosya yinilenmediği için düşmüştür Telefon telefon talebimi red ediyor.Ne yapmalıyım.9/12/2009

 • itiraz

  2002 yılında bir tefeciden 1.000Tl.aldım.Karşılığında benden boş imzalı bono aldı.Bonoya 11.000Tl.yazıp icraya vermiş.İcra esnasında tayinle başka şehirde çalışmaktaydım.Tebligatı Adanada biri alıp.kesinlik kazanmış.Daha sonra talimat ile çalıştığım şehrin icrasına bildirilip,maaşıma girmiştir.Bana tabligattan haberdar etmediler. İtaraz süresi geçtikten sonra fark edip,savcılığa şikayet ettim.sonuç gelmedi.İcra müdürlüğüne itiraz etsem,maaşım üzerinden kalkarmı.Şu an kesinti yok,yinileniyor.

 • ZAMAN ASIMI

  Bir makalede:"Maliye,vergi borclusundan hicbir tahsilat yapamaz ise 5 yil sonra borc zaman asimina girer"benzeri bir ifade okumustum.Bu dogru ise zaman asiminin baslangici hangi tarihtir? Ilgili mevzuati nerede bulabilirim?Tsk.

 • Aile şirketi ile ilgili

  Aileme ait bir A.Ş. şirketi var. Bende ortağım. bankalarda kullanılan kredilerde imzam yok. şahışlara olan borçlar mevcut. (ödenmemiş sermaye borcumda yok).şirketin borçları bana gelirmi??

 • nafaka icrası

  iyi günler.eşimden boşanalı 5 yıl oldu.işten ayrıldığım için bu süre zarfında nafakaka ödeyemedim.emekliliğimede daha üçyıl var.boşandığım eşim nafaka icrası göndermiş.üzerime kayıtlı menkul ve gayrimenkulum yok.birköyde yakınımın evinde düşük bir kira karşılığı kalıyorum.ve evimde hacze değecek bir eşyam yok. .ailemin maddi yardımıyla geçimimi sağlıyorum.gelen icra yazısına istinaden gelirim olmadığını ve maaşa bağlanınca ödeyeceğimi belirttim.hapis cezası olduğunu duydum.ne yapmam gerekiyor.

 • Tehdit Davasına İtiraz Nasıl Yapılacak?

  Kardeşim ile gece vakti münakaşa ettik ve karakola şikayette bulundu. Sadece ağız münakaşası yaptık. Kesinlikle darp, vurma, her hangi bir eşyasına dahi zarar vermedim. İfadesinde annem ile ağız birliği yaparak bizi öldürmekle tehdit etti demişler. Savcıya böyle birşey yoktur dedim ama 4320 sayılı yasaya istinaden 3 ay süreli ihtar kararı çıktı. Kararda aksi davranışta bulunursam kamu davası açılacağı yazılı. İhtardan 10 gün sonra, süre dolmadan 106`dan dava açıldı.Bu davaya nasıl itiraz ederim.

 • velayet

  Çocukların velayeti annesinde, her yıl zorlukla ve icra yoluyla alıyorum. 2007 de özürlü oğluma tecavüz ettiğimi ileri sürerek şikayette bulundular.6 yaşındaki kızımıda baskı ile aleyhime şahitlik yaptırdılar. Adli tıptan temiz raporu geldi. Tel.ile görüştürmüyorlar. Gelirim olmadığı içinde nafaka ödeyememiyorum. Nafaka ödeyememem çocukları almam için engel teşkil edermi? 2 yıl sonra maaşa bağlanacağım.yukarda bahsettiğim huhuslar velayetin iptal davası açtığımda lehime olurmu?

 • boşanma

  bir boşanma davasın da bir erkeğin aldatığındığını kanıtlamak için herhangi bir operatorden mesaj ve konuşma kayıtlarını savcılık yoluyla isteyebilirmiyim ve bunu istemiş olmam kullanıcı özgürlüğüne aykırı değil mi?

 • internet soygunculugu

  Merhaba,ben özel bir bankada çalışmaktayım. Tam 4 sene önce çalştığım banka hesabımdan internet şifrem kırılarak hesabımdaki tüm para transfer edildi. O zaman bankayı çalıştığım kurum olması ve işten atılma korkusu (evlilik öncesi dönemdi) sebebi ile dava edemedim. Bu durum bu şekilde kaldı para bulunamadı ve ben halen bu kurumda çalışmaktayım. Çalıştıgım bu bankayı bu sebepten dava edebilme hakkım var mıdır ve bunun süresi kaç yıldır? (olay üzerinden 4 sene geçti) tesekkurler

 • acil cevap

  ben yakın bir arkadasıma 2006 yılında bir bankadan kredi alıcaktı bende kefil oldum. arkadas borcunu ödeyemeyince benim aracıma rehin konuldu. bende 2005 yılında senet karsılıgı bisinden borc almıstım ve o kişi beni 10 gün içinde icraya vericekmiş icra yoluyla aracımı alsa kendi üzerine yapabiliyor mu? aracım banka tarafında rehinli oldugu için ziraat bankası araca el koyabiliyor mu?

 • alım satım ve komisyon sözleşmesi

  yaklaşık 6 ay önce bir daire almak üzere bir emlakcıda `alım satım ve komisyon sözleşmesi` imazalayarak bir şahıstan 100.000 tl karşılığında daire almak üzere anlaştık 7.000 tl kapora verdim daire nin tapusu çıkmadığından henüz tapuyu alamadım. 1-bu sözleşmenin zaman aşımı süresi nekadardır. 2- sözleşmede alıcı alımdan vazgeçerse kaporası geri ödenmez. şayet satıcı vaz geçerse kaporanın 2 katını öder. der paramım 2 katını alabilirmiyim. teşekkürler

 • çocuk alma

  mahkeme kararı gereği çocuklarımı her yıl temmuz ayında alıyorum.herhang bir gelirim olmadığı için nafakayı ödeyemiyorum.çocuklarımıda ailemin maddi ve manevi yardımları ile alıyorum.nafaka ödeyememem çocukları almama engel teşkil edermi.?syg

 • Hakaret Davası

  Merhaba Eylül 2009 da bina içinde bir komşumla kavga yaşadım. Çok rahatsız edildiğim için. Üst komşum evimi basarak beni dövmek istedi tabi komşularımca engellendi. Ayrıca bu sırada herkesin duyacağı şekilde ağza alınmayacak küfürlerle beni toplum içinde rencide etti. Velhasıl polis çağırdım ve karakolluk olduk ben davacı oldum bana hakaret edildiği, evimin basıldığına dair. Gelen mahkeme kagıdında hakaret ve darp yazıyor. Tekrar hakaret davası açmam gerekıyormu şahitlerimde var fazlasıyla, tşk

 • Hakaret

  2008 yılında çalıştığım kurumun müdürü tarafından iş yerinde hakarete uğradım.karakola şikayet ettim.İfadelerimiz alındı.Cumhuriyet Başsavcılığı hakaretle ilgili takipsizlik kararı vermiş,danışmadan ögrendigime göre kararda 15 gün içnde Yalova Agır Ceza mahkemesine itiraz edebilir maddesi varmış.Kararı tarafıma elden veya yazılı teblig edin başvuruma olumsuz cevap veriyorlar. Bu kararın zaman aşımı nedeniyle geçersiz oldugunu ileri sürüp,tekrar davacı olabilirmiyim.16/12/2009 Saygılar .Yeşil

 • bilgim olmadan başkasından para istenmesi

  benım bilgim olmadan cevre esnaftan benım adım kullanılarak para alınıyor. buna hukukı nasıl bi karşılık verebilirim? şahitlerim para veren esnaf?

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.