Soru Cevap Portalı

 • Tapulu Araziye Devletin El Koyması

  Komşumuz bir yaşlı bayanın arzilerine devlet el koymuş. Burası ormandı şeklinde bir iddiaları varmış. Bayanın tapsuda var. Taşınmazı geri alabilirmi, eski harita ve planlar şeklinde bir şeyden söz edilmiş.Bunlar nelerdir? Nereden bulabiliriz?

 • Şikayet Dilekçesi

  Ailesi, eşimi görücü usulü evlendirmek istedikleri için ve onlarla aynı şehirde ikamet etmesini talep ettiklerinden, bana ve eşime kin duyuyorlar. İki senedir eşimin yakın arkadaşlarını hakkımda uydurdukları asılsız ve çirkin iddialarla doldurarak bizi ayırma girişimlerinden kendilerince müspet bir netice alamayınca bu kez de benim öğrencisi olduğum fakültedeki danışmanıma, hakkımda çeşitli çirkin iftiralar uydurarak istikbalimi tıkamak yolunda girişimleri bulunmuş.Hernekadar çabaları çevremdeki intibam sebebiyle sonuçsuz kalsa da eşim ve benin engelleyemediğimiz bu çirkin durumun iş ve arkadaşlıklar gibi sosyal çevremize yansımasından ve çevremizle yüzgöz olmaktan büyük rahatsızlık duyuyoruz.Bu tacizlerin önüne geçmek için nasıl bir dilekçe vermeliyim ki takipsizlik kararı alınmasın. Veya sizler bana bu konuyla ilgili neler önerirsiniz? (Tacizleri ve hakaretleri için aracı olarak seçtikleri herkesin bana karşı bu davranışları deşifre ederek lehime şahitlik yapmaya hazır olduğunu da ilave edeyim.)

 • Eşimin beni aldattığından şüpheleniyorum.

  Bizlere yardımcı olmak amacıyla böyle bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Benim sorum şu. Eşimin beni aldattığına dair şüphelerim var. Kendisine ait cep telefonunun ve mesajlarının takip edilmesini istiyorum. Bunun için neler yapmalıyım. Savcılığamı başvurmam gerekli ve benden ne gibi belgeler istenir... Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim... Saygılarımla...

 • İcra Takibi, Mal Beyanı

  2002 yılında turkcell faturalı hattımın ödenmemiş borcu vardı. imkansızlıklar neticesinde ödeyemedim, daha sonra ise bana mal bildiriminde bulunmamı isteyen bir kağıt geldi. Ben de Üniversite öğrencisi olduğum için hiçbir gelirimin olmadığını beyan ederek ilgili icra kuruluna gönderdim ve o günden beri bana baska hiçbir kağıt ya da çağrı gelmedi. Şu anda olayın hukuki boyutu nedir, bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Eger borcumu ödersem cezai yaptırım ortadan kalkar mı?

 • Astsubaylıktan İstifa

  Eşim öğretmen, ancak atamaların yetersiz olmasından dolayı öğretmenlik mesleğinden vazgeçmek zorunda kalmış. Jandarma Astsubaylık sınavına katılmış ve yazılıyı geçmiştir. Acaba Astsubaylığı yaptığı sırada öğretmen kadrosu gelirse, Astsubaylıktan istifa edebilir mi? şimdiden teşekkürler.

 • Vekaletname, Tevkil Belgesi

  Beni temsilen Vekalet verdiğim Avukat, benim adıma veya kendisini temsilen başka bir Avukata vekalet verebilirmi? Ya da ne şekilde verebilir?

 • Türk Telekoma borcum var.

  Turk Telekom´a borcum vardı. Bu faiziyle 327 milyon olmuş. Avukat benden 456 milyon talep ediyor. Bu aradaki fark ne olabilir. Bunu ödemek zorundamıyım. Bana gelen icra kagıtında bu yok. Beni bu konuda bilgilendirirmisiniz? Teşekkürler...

 • Boşanmada süre

  Merhaba, boşanma konusunda sitenizde 1 yıl süre sınırı olduğunu gördüm. Fakat tarafların karşılıklı karar alması durumunda, ciddi bir anlaşmazlık varsa boşanma için 1 yıl beklemek mi gerekiyor? İstisnai durumlar yok mudur? Mali açıdan da boşanma işlemleri hakkında bilgi verebilirmisiniz? Mali durum yeterli değilse dava açmak ve boşanmak mümkün değil midir? İlginize teşekkürler...

 • İcra Takibi

  Erkek arkadasimın son 3 aydir isleri kotu. İkametgahi baska bir yer. Onun haciz takibi bana da gelir mi? Esyalarimin bana ait oldugunu nasil ispat edecem. Şahitler yeterli midir? Bana yardimci olursaniz sevinirim..

 • Hisse Devri

  Babam ve amcamın ortak bir dükkanı var ancak amcam bize bildirmeden dükkanı kiraya vermiş ve 4 yıldır bize kiradan hiç pay vermedi. Bizde hissemizi ona satmayı teklif ettik, o kabul etmedi biz bu durumda hissemizi başka bir şahsa devredebilir miyiz? Ya da amcama kira davası açabilir miyiz?İlginiz için şimdiden teşekkürler.

 • Limited Şirket Ortaklığı

  Ben şu anda bir limited şirkette ortağım. Acaba ne gibi sorumluluklarım var. Eğer memurluk kazanırsam herhangi bir hukuki engel teşkil eder mi?

 • Çatı Katını Daireme Katmak İstiyorum

  3 daireli bir apartmanın en üst katında mal sahibiyim. Çatı arasını kendi daireme içiriden bir merdivenle eklemek istiyorum. Otra kat maliki izin veriyor, fakat giriş katı müsade etmiyor. Benim dışımda diğer dairelerin kullanma şansı hiç yok. Zaten çatı arası toplam 14 m2. Hukuki olarak benim nasıl bir yol izlemem gerekir ? Çogunluğun kabul etmesi yeterlimidir ? Saygılarımla

 • Yazı Benzerliği

  Bir kişi emniyete şikayet dilekçesi yazıyor, emniyette bunu araştırıyor. Defter kayıtlarına bakarak yazılan dilekçedeki yazı ile benim yazım tutuğu gerekçesi ile beni çağırıp yazı yazdırıyor ve rapor istiyor. Bununla ilgili çıkan raporda yazı karakterinin tutması durumunda ben ne duruma düşerim dilekçeyi yazan kişi ise yok öyle birisi beyan etiği adreste de yoktur bundan bana doğabilecek herhangi bir sorumluluk çıkarmı ? lütfen beni aydınlatırmısınız rica ediyorum.

 • Emeklilik Maaşı

  Babam 1945-60 yılları arasında Mardinin bir ilçesinde belediye başkanlığı yapmıştır ve hiç bir maaş ve emeklilik hakkı olmadan.. Ama bazı yerlerden duydugum kadarı ile artik belediye başkanlarına da emeklilik hakkı verilmiş, bu hakdan bende kızı olarak yararlanabilirmiyim. Babam 1987 senesinde vefat etmişdir ve herhangi bir maaş almamıştır.. Eger boyle bir emeklilik hakkı çıkmış ise nasıl yararlanabilecegimi nereye nasil başvuruda bulunabilecegimi söyleyebilirmisiniz.Teşekkürler,

 • İşe Giriş Sözleşmesi

  Yeni girdigim ise baslarken bana iş sozlesmesi diye bir kagit imzalatildi. Burada gecen bir maddede isten ayrildigim taktirde 6ay boyunca ayni alanda hizmet veren işletmelere giremeyecegim ibaresi vardi. Hukuken gecerli midir?

 • Mirasa Haciz Koyulması

  Babamı iki hafta önce kaybettim.Annem sağ.İki kardeşiz.Babamın üzerine kayıtlı,tapulu bir ev var. Ancak abimin borçlarından dolayı veraset ilanı çıktıktan sonra hissesine borçlu olduğu kişiler tarafından el konulma durumu var. Bu durumda ben ve annemin mağdur duruma düşmemesi için ne gibi önlemler alabiliriz? Annem ve ben, baba evinin satılmasını istemiyoruz. Ayrıca bu duruma karşı abim hissesini benim almamı istedi. Haciz gelme ihtimali olan bir hisseyi alırsam herhangi bir sorunla karşılaşabilir miyim? Ayrıca abim hissesini veraset ilanı çıkmadan hacizden kurtabilir mi?

 • Mirasa Haciz Koyulabilir mi?

  Babam öleli 3 yıl oldu. Mirasçı olarak annem (sağ), ben ve 4 kardeşim var. Bunlardan herhangi birinin borcu olursa miras olacak mallara haciz gelebilir mi? Bunun kanunlarla düzenlenmesi nasıldır . Teşekkür ederim..

 • Şerh konulmuş mal varlığının tapu işlemleri..

  Yaklaşık 15 yıl süren bir miras davası annemizin lehine sonuçlandı. Annesinden kendisine kalan gayrımenkulların tapusu ile ilgili işlemler için tapu dairesinde gittiğinde bazı sorunlar çıkıyor. Bunlardan birisi de mahkeme kararına rağmen gayrımenkullerin üzerindeki -eğer yanlış yazmıyorsam- şerhin hala kaldırılmamış olmasının söylenmesi. Avukatımıza danıştığımızda ayrıca bir yazıya gerek olmadığını söylüyor ancak tapu hakimden bu konu ile ilgili bir yazı gelmesi gerektiğini söylemekte. Ve bu durum yaklaşık 1 yıldır sürüyor. Şerh nedir ve kaldırılması için mahkeme kararı yeterli bir belge değil midir? Yoksa mahkemeden ayrıca bir yazı gerekir mi? Teşekkürler...

 • Ev sahibi ile kira artisi konusunda anlasmazlik..

  Ev sahibim ile 15. 07.2004 tarihinde yaptigimiz kira sozlesmesine gore 110 YTL. karsiligi evini kiraladim. Kira sozlesmesinde yillik enflasyon oranina gore her yil artis yapacagimiz ev sahibi tarafindan belirtildi. Bu acik beyana karsin, ev sahibim 2005 temmuz ayinda kirayi 150 YTL. olarak belirleyip yeni sozlesmeyi bu bedel uzerinden yapmak istedi. Ben de kabul etmedim. Enflasyon oraninda yani 125 YTL olarak evsahibinin hesabina yatirdim. Telefonla arayarak diger dairelerin bu artisi kabul ettigini soyledi ve arttirmazsam evden cikmami soyledi. Mahkemeye verebilecegini ve oradan cikan sonuca gore davranabilecegimizi soylememe ragmen mahkemeye vermiyor. Bu durumda benim kiraci olarak haklarim nelerdir? Evi bosaltmak zorunda miyim? Teşekkürler..

 • Kredi Kart Borcu

  Bundan yaklaşık 2 yıl önce istem dışı dışbank tarafından kredi kartı borcum nedeni ile uyarı almaksızın kanun takibine alınmışım. Şimdi bu takip yüzünden bir çok konuda sıkıntı çekmekteyim. Bu takibin sonlandırmanın mümkün olduğuna dair birşeyler duydum. Bu konu ile ilgili yapabileceğim birşey var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.