Soru Cevap Portalı

 • önemliii ! ölüm maaşı hakkında bi sorum var

  mrb. benmim sorum ölüm maaşıyla ilgili. dedem ağustos ayında vefat etti.ssk dan malulen emekli aylığı alıyordu.dedem öldükten sonra ananemin bu maaşı alma gibi bi hakkı olmadığı söylendi ve bu maası bağlamadılar ne yapmalıyız yardımcı olabilr msnz bana ?

 • istifa

  mrb arkadaşlar 3 ay dır çalıştığım bir firmaya askerlik görevim gerekçesiyle istifa dilekçemi 15 gün önceden verdim.istifa dilekçesinin verildiği günden itibaren 15 gün boyunca akşam mesai bitiminden 2 saat önce çıkma hakkı var diye biliyorum ancak bu benim için de geçerli mi.bu konuyu çalışma bakanlığının hangi maddesinde bulabilirim.yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 • özel evrak

  Merhabalar, Dava dosyasındaki bir özel evrakta para birimi (YTL yerine TL yazılmıs)hakkında hata yapılması ne tür sonuç doğurur? Bu yanlışlık özel evrakta sahteciliğe girer mi? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

 • iş kanunu

  İşçi evlediği için evliğini gerekçe göstererek işten kendi ayrılabilirmi ve ayrıldıgı zaman kıdem tazminatını alabilirmi ???

 • tehdit

  kız arkadaşımın ailesi,kızlarıyla görüşmemem konusunda bana baskı yapıp beni ortadan kaldıracaklarını yüzüme karşı söyleyip beni tehdit ediyorlar.bu konuda hukuki açıdan ne yapabilirim.suç duyurusunda bulunmak istemiyorum ama başıma bir hal gelirse ne yapmalıyım.teşekkür ederim.

 • senet

  arkadaşıma verdiğim borç karşılığı senet almıştım senetin vadesi geçmesine rağmen tarafım ödeme yapılmadı.bu seneti nasıl tahsil edebilirim.bildiğim kadarıyla arkadaşımın üzerine kayıtlı bir malvarlığı yok sadece babasından kalan kardeşleriyle ortak bir bahçeleri var.şimdiden teşekkürler. acaba borçlu şahıs icraya verilebilirim diye herhangi bir önlem alabilir mi

 • boşanma

  ben 11 senelik evliyim ama eşimin sinirli halleri evde yarattığı huzursuzluk hem beni hemde 10 yaşındaki oğlumu fazlasıyla etkiliyor devamlı kavda halindeyiz ve eşim suçu kabul etmemkle birlikte hep çocuğumuzu suçluyor kavgalarımız oğlum yüzündenmiş. boşanmak istiyorum oğlumun bende kalmasını istiyorum .ünüversite mezunuyum ve bir devlet dairesinde taşoran olarak çalışıyorum boşansam çocuğumun velayetini ben alabilirmi?

 • icralık araba

  Merhaba benim ricam araba konusunda.Ben bir arkadaşa ihtiyacından dolayı biraz para vermiştim. o kişi işimi halledip gelecem diye başka şehre gitti.Giderkende lada marka arabasını bana bıraktı araba sende kalsın gelince borcumu öderim arabayı alırım dedi.Gidiş o gidiş izini kaybettirdi meğer benim gibi 5 6 kişdende para almış şimdi bulamıyoruz araba bende fakat araştırdım üzerinde icra var yakalamalı binemiyorum üzerime alamıyorum çünkü sahibi kayıp ben şimdi arabayı ne yapmam lazım? teşekürler

 • ölüm maaşı

  Merhaba, yakın bir zamanda babamı kaybettim ve anneme ölüm maaşı bağlatmaya çalıştık. Yalnız babam ve annem yaklaşık olarak 10 yıllık evliliğin ardından yirmi yıl kadar önce boşandılar ve boşandıkları için şu an ölüm aylığı alamayacağı söyleniyor. En fazla kaç yıl önce boşanmış olsalardı annem maaş alabilirdi ya da bu konu ile ilgili birşey yapılabilir mi acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Tazminat davası ve haciz süresi

  Merhaba, bir yakınıma bir yılı aşkın süre önce tazminat davası açıldı ve sonucunda karşı taraf kazandı, sonrasında da haciz gerçekleşti.Hacizde bulunan eşyalar satılmadı ve bu zaman içinde temyiz yapıldı. Ekim ayında dava süresi bir yılı geçti ve davacı vefat etti. Şimdi bununla ilgili ne yapmak gerekiyor? Temyiz sonucu da birkaç ay önce onama ile azaltılmış şekilde geldi. Eşyalar ne şekilde geri alınabilir acaba? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Hakaret ve Tehdit

  Merhaba ! Bayan arkadaşımın kız kardeşi tarafından cep telefonuma gururumu,Onurumu rencide eden ve bir o kadarda tehdit dolu mesajlar geldi.Ayrıca bir çok kezde telefonla arayıp aynı şekilde hakaret ve tehditlerine devam etti.Bununla birlikte beni başkalarınada aratıp tehdit ettirdi;Kendisinin ve beni arattığı kişinin tüm mesaj ve telefon konuşmalarını kaydettim.Daha sonra bu kayıtlarla birlikte savcılığa başvurdum. Bu dava sonucu ne olur? Ve sonrasında manevi tazminat davası açtığımda ne olur ?

 • Ceza davasında yazılı savunma örneği

  Sulh ceza mahkemsinde görülen bir dava ile ilgili yazılı savunma yapmak istiyorum şekil olarak bir formatı örneği varmı? Yardımcı oluranız sevinirim

 • Ltd.Şti Müdürlüğü

  2006 yılında kurulan 2 ortaklı şirkette %10 hisseli ortağım.Şirket 1 yıl sonra sgk ve vergi dairesine borçlandı.Borçlarımızı taksitlendirmek için vergi dairesine gittiğimde müdürlerden biri olduğum ve tüm borçtan sorumlu olduğum söylendi.Müdür olmanın tüm borçtan sorumlu olacağını ne müşvirimiz,ne de Noter söylemişti.Temmuz 2009 da müdürlükten istifa ettim.Sadece %10 ortağım.Şirketin aktifi yok.Sorumluluklarım ve ne yapmam gerektiği hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum.Çok zor durumdayım.

 • infaz yapılabilir mi?

  5 yıllık polis memuruyum. 2007 yılında basit yaralama suçundan 4 ay 15 gün hapis cezası aldım ve bir yıl adli gözetime döndü ve o bir yıl da geçti. şu anda hakkımda korku, kaygı ve panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme suçundan kamu davası açıldı. Bu davadan ceza almam durumunda daha önceki cezam göz öününe alınarak infaz yapılabilir mi yoksa yine adli gözetim veya paraya döndürme gibi bir durum mu olur? Teşekkürler

 • hakaret

  ben özel bir şirkette çalışıyorum.işyerimizde de üye olduğum bir sendika var.sendikanın şube başkanı tarafından kendi yönetici ve çalışma arkadaşlarımın önünde bana hain diyerek hakaret etti.arkadaşlarımın önünde onurumu kırdı.bunun için hakaret davası açabilirmiyim.nasıl nereye başvurmam gerekiyor avukat ve mahkeme masraflarını kim karşılayacak. teşekürler

 • Acil cvp!

  merhaba.öncelikle soruma en kısa sürede cvp yazabilirseniz çok memnun olurum.eşimin eski eşine 15.000.00 tl birikmiş nafaka borcu var mal beyanında bulunmamış tutuklama emri çıkmış.karşı taraf anlaşmaya yanaşmıyor.oğlumda genetik bir rahatsızlıktan dolayı tedavi görüyor o yüzden bu parayı asla bulamayız.nekadar hapis yatar?.hapse girdiğinde bu borç silinirmi.?bizim yapabileceğimiz bir şey varmı.?

 • Kaza

  üzerime kayıtlı arabamla ehliyetsiz biri kaza yaptı.Karşı tarafın sigortacısı benim sigorta şirketine başvurarak hasar tazminatı istemiş ve sigorta şirketim bunu ödemiş ve ödediğini benden ve kaza yapan ehliyetsiz kişiden istiyor.önce bana ulaştılar.ben de icra müdürlüğüne dilekçe verdim.kazadan haberim olmadığıını söyledim. ne yapmalıyım.

 • boşanma davası mal kaçırma ve çocuklar.

  öncelikle böyle güzel bir site hazırladığınız için teşekkürler. bir yakınımın eşi ile geçinememesi,eşinin eve çok geç gelmesi çocukları ile ilgilenmemesi dolayısı ile bir müddettir huzursuzdular.yakınım olan bayan yıllardır bu duruma katlandıktan sonra artık ayrılmaya karar verdi.12 yıllık evliler iki çocukları var.evlilikleri esnasında kazanılmış bazı mülkleri kocası bir başka akrabasının üzerine devretmiş. bu konuda nasıl biryol izleriz,akrabamın mağduriyetini nasıl giderebiliriz.SAYGILAR

 • md.yrd. hakaret

  "Adam yokluğunda idareci oldunuz" sözü hakaret sayılırmı? Bana yaptığı haksızlıklara rağmen ben bu yüzden ceza alırmıyım. Alırsam cezanın mahiyeti ne olur?

 • ikamet değişikliği

  ben nisan 2009 da ikamet ettiğim evden ayrıldım. kasım 2009 da yeni bir ev tuttum ve ikamet kaydı yaptırmak için başvurduğumda 322 tl adres değişikliğini bildirmeme cezası var dediler. benim böyle bir kanundan haberim yok. geçen süre zarfında herhangi bir tebligatta almadım. şimdi ikamet kaydı yaptırmam için bu ücreti ödemem gerekiyor. ama benim durumum bu parayı ödemeye müsait değil. bu konuda bana nasıl yardımcı olursunuz. teşekkür ederim.

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.