Soru Cevap Portalı

 • iki kişi ile tehdit

  Annem ile benim hakkımda asliye ceza mahkemesine kamu davası iki kişi ile tehdit suçlaması ile dava açıldı. Davada müştekilerin iddiasını isbat etmekte kullandığı tanıklar şehirde oturmuyor ve olayı görmediği halde görmüş gibi emniyette tanık olarak gösterilmiş ve yeminsiz dinlenmiş ve buna dayanarak savcılık kamu davası açmış veduruşmaya günü belirlenmiş olay tarihinde olay yerinde olmayan ile isbat etmeye kalkışmaktalar nasıl savunma yapmalıyım yardımınıza teşekkürler .

 • miras

  iyi günler,2 sene önce eşimi kaybettim,bir kızım var,eşimin ailesinin mal varlığında hakkımız varmı?

 • senet

  Dersane senetlerini dersaneden geri alabilmek için ne gerekir dersane benim senetlerimi bankaya verdiğini söylüyor mahkemelik bir durum söz konusu olur mu? Acil cevap istiyorum lütfen.

 • Kiracı Tahliyesi

  Vekili olarak (vekalet var) kardeşimin evini kiraya verdim. Şuan kiracı yaklaşık 7-8 aydır kira ödeme güçlüğü yüzünden ödeme yapmamaktadır. Ev sahibi olarak bu zamana kadar göz yumduk. Benim noterden ihtar çekip mahkeme yoluna mı gitmem daha doğru olur, yoksa direk adli mercilerden icra müdürlüğü kanalıyla hem kira bedeli talebinde hemde tahliye talebinde bulunabilirmiyim. İcra müdürlüğü olarak adliyede herhangi bir icra müdürlüğüne müracaat edebilirmi yim? Kira kontratı elimizde mevcut değil,

 • doğalgaz iptal davası

  50 hanelik sitede katı yakıt kaloriferle ısınmaktaydık. Site yönetimi 18 kişinin onay ile merkezi sistem doğalgaz için anlaşma yapıp sulh hukuk mahkemesine doğalgaza iptal davası açmama rağmen çalışmalarına devam ettiler. Mahkeme aralık ayında. Hava şartları soğuduğunda bizler ne yapmalıyız. Normal aidatlarımızı ödemeye devam ediyoruz. Cevap veriseniz sevinirim.

 • nafaka

  23 yaşındayım annem 2008 ekim ayında vefat etti.babam 5 ay sonra evlendi ve evi terk etti.bu babamın 3.evliliği aynı zamanda.şimdiye kadar çalışıyodum o yüzden nafaka davası açmadım ama şu an işim yok 3 aydır çalışmıyorum.ve maddi durum olmadığından açık öğrt devam edemiyorum okuluma.üzerime tapulu bi daire var nafaka davası açsam kazanma şansım varmı lütfen cvp yazın çok ihtiyazım var acil

 • Hukuk mahkemelerinde dava açmak?

  Merhaba İnternet üzerinden yaptığım alışveriş sonucu 1500 TL dolandırıldım. Sıcağı sıcağına savcılığa giderek kişinin telefon adres ve T.C. kimlik bilgilerini vererek savcılığa başvurdum. Ücretimi talep edebilmek için hukuk mahkemelerinede başvurmam gerekiyormuş. Ne kadar sürede başvurmam gerekiyor? Aynı anda ikisinede başvurabilirmiyim? Kısaca ne yapmam gerektiği konusunda bilgisim beni aydınlatabilir misiniz?

 • vadesi gelmeyen senetlerin tahsile verilip haciz işlemi yapılması.

  Bir adet seneti ödeyemedim Henüz vadesi gelmemiş 20 adet seneti icraya koyarak evime haciz işlemi yaptılar. 1-Vadesi gelmeyen senetlere haciz işlemi yapılabilirmi? 2-Sözleşmede biri ödenmediği takdirde diğerleri muaccel olur şartı yok. 3-dava açsam kazanabilirmiyim? 4-%40 icra inkar tazminatına hak kazanırmıyım? Saygılar

 • Gürültü

  Üst kattaki komşum aşırı derecede gürültü (yüksek müzik sesi, topuklu terlik kullanımı, misafir çocukların koşuşturması şeklinde) yapıyor. Karakola şikayetçi oldum, ekip geldi uyardı ve gitti. Bu konuda neler yapabilirim?

 • vakıflar

  Ben thy vakfından ikinci emekli oldum 1998 yılında 2003 yılına kadar maaş almaya devam ettik o yılın nisan ayında yapılan vakıf genel kurulunda bizim maaşlarımızı iptal ettiler yaptığımız itiraz ve açtığımız dava sonuçlandı ve gerekceli karar lehimize alındı ama hala paramızı alamıyoruz bununla ilgili en çabuk mevzuat nedir yardımcı olursanız çok seviniriz teşekkürler

 • kredi kartı

  kredi kartıma 650tl borcum var ve ben askere gittim şu anda ödeme yapamıyorum borcum ertelenebilirmi teşekkür ederim

 • şüphe üzerine kayıt

  Şüphe üzerine eşimi,çocuklarımı,gizlice ses veya kamera ile kayıt yapabilirmiyim.Cezası varmıdır?

 • karar çıktı fakat resmen boşanma olmadı

  Mrb.bir bayanla evlenmeyi düşünüyorum. Fakat eski eşinden resmen boşanmadı. Boşanma kararı verilmiş ve tazmınat kazanılmış olup dosya yargıtaya gitmiş ama gelmemiş. Bu durumda beklemek gerekıyor ama bazı nedenlerden dolayı acele etmem gerek. Dosyanın da mart ayında geleceğini söylüyor kızın avukatı. Kızın ailesı de benimle evlenmesıne karşı. Sonuç olarak imam nıkahı ile resmen boşanmasını beklemeden evlenebilirmiyim? Bende dulum ve resmen boşandım. Birde anlaşmalı boşansa nezamana kadar biter.Teşekkur ederim

 • nafaka oderken ıkıncı bır nafaka odenırmı

  Mahkeme bugun bosanmayı onadı oğlumun velayetını annesıne verdı mevcut nafakanın aynen devamına hukmettı. Fakat mevcut nafakaya ek olarak son dava acıs tarıhınden davanın kesınlestığı tarıh olan bugune kadar olan yaklasık 2 sene ıcın ayda 500 lıra olmak uzere ek nafaka odenmesıne karar verdı. ben zaten her ay nafakamı oduyordum ayrıca bır ıkıncı nafaka baglanması hususunda bır yanlıs anlama mı vardır, bu sekılde bır uygulama varmı,

 • boşanma

  ben 3 yıllık evli 1 çocuk babası biriyim eşimle 3 yıldır hergün kavga eder oldum evim kira olmadıgı halde geçinemez hale geldim karımın para kıymeti bilmemesinden bu hale geldik sayılır borç batagında yüzmekteyim şu an bende artık buna dayanamayıp bunalıma girdim sayılır heryere borcum oldu onun sayesinde aldıgım 1200 tl maaş bile yetmez oldu bende baktım bu böle gitmiyor ayrılmaya karar verdim şimdi ne yapmalıyım nafaka sigara alacak parayı bile bulamazken bide nafakamı verecem ne yapmalıyım?

 • ev sahibi kiracı

  Su tesisatı veya kombi arızası durumunda kiracının yükümlülükleri nelerdir?

 • ses kaydı

  Devlet memuruyum görev yaptığım yerde görev makamıma yakın 2,3 köylü tarafından sözlü ve fiili saldırıya maruz kaldım. Yabancı olduğum olduğum için(başka vilayet) olayı görenler şahitlik yapmaktan kaçındı.Dava açtım ama şahitim yok. Şahıslardan korktukları için şahitlik yapmaktan kaçındılar ben de bu şahısların seslerini telefona kaydettim her şeyi anlattılar ve korktukları için şahitlik yapmayacaklarını söylediler. Bu ses kaydını delil olarak göstermem suç olur mu? Bir de bu davadan ne sonuç çıkar?

 • öğretmenlerin şahitliği

  merhabalar formasyon öğrencisiyim .Hocamız ödev olarak "20 yıllık bir öğretmenin şahitliği neden kabul edilmez" diye sordu ve araştırmamızı istedi.Cevaplarsanız çok sevinirim Şimdiden teşekkürler.

 • tazminat davası hakkında

  annemin ceptelefonuna hakarete varan ahlaksız mesajlar gelmişti ve dava acmıştık dava kazanıldı ve 2007 aralıkta 1. Sulh Ceza Mahkemesinde hakaret davası actık(tazminat 5000 ytl lik).dava hala sürüyor.2 yılı bulması normal mi? acaba birileri bu süreci yavaşlatıyor mu? emniyetten annemin yanına mal varlıgı gibi konularda soru sormaya polis gelmişti.onlardan adliyeye bilgiler gitcekmiş. bu bilginin adliyeye gitmesi nekadar sürer.son duruşma bu yüzden ertelendi,sürec hızlandırılabilirmi?

 • optik diploması

  merhaba ben 1999 yılından bu yana optik sektöründe çalışıyorum 2004 yılında açılan optisyenlik kursuna daha önce çalıştığım yer sigortamı yatırmadığı için katılamadım. çalıştığım yeri mahkemeye verdim ve şu an karar aşamasında aralık 2007 duruşmamız var. ben bu mahkemeyi kazanırsam eğer bu optisyenlik diploması için idari mahkeme yada başka ne tür bir başvuru ile hakkımı arayabilirim. benim için çok önemli bu diploma hayatımı bu meslekle sürdürüyorum. yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.