Soru Cevap Portalı

 • işten ayrılma

  15.08.2009 tarihinde mühendis olarak çalıştığım işyerimden kendi isteğimle ayrıldım.İşten ayrılma sebebim 5 aydır maaşımın ödenmemesi.Maaşım bankaya yatmaktaydı.Birikmiş alacaklarımı alamayınca işten ayrıldım.Birikmiş maaşlarım ve tazminatım için dava açmayı düşünüyorum.Dava açımı için zaman aşımı süresi varmı ve nasıl bir yol izlemeliyim.Bana bilgi verirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

 • hakaret mi?

  Bir bayana "ben senin ne olduğunu anladım" demek hakaret kabul edilebilr mi? bunula ilgili hakaret davası açabilirmiyiz? açabilirsek nasıl bir yol izlememiz gerekir? çok teşekkürler.

 • ödemeden men kararı

  borçlu çek hakkında ödemeden men kararı verdirmiş bankaya ancak dava açıp açmadığını bilmiyorum ziya ve iptal davası 1-açmamışsa ne yapabilirim ,2-açmışsa nereden öğrenebilirim bu çek hakkında açılan davayı3-şu aşamada hacize gidemiyorum ne yapabilirim gidebilmek için

 • hakaret

  oy verdiğim bir siyasi partiden dolayı vatan hainliği ve memleketi satmakla suçlandım sahitlerim var ne yapmam gerekir.Teşekkürler

 • kredi kartı

  Merhaba. Bir yakınımın kredi kartı borcu var faizleriyle birlikte 20.000 tl ye yakın ama bunu ödeyecek durumu da yok ve pskolojik bunalımda hiç ödeme yapamayabilir bu durumda bu borcu en aza nasıl indirebiliriz?

 • ptt de tayin olayı

  merhabalar sorunum şu ptt de yeni memurum 6 ay oldu 04,09.2009 da asaletim tastik olacak inşallah. ben dgs 2009 ile üniveriste kazandım ve kayıt yptırdım ama okulum örgün eğitim ve çalıştığım şehirden ayrı bir yerde.acaba anayasal hakım olan eğitim hakımı kulanıp naklimi kazandığım şehire alabilirmiyim?ne yol izlemem lazım. bu konuda kurum izin vermeyip bazı arkdaşlar mahkeme ile haklarını alıp atandılar yani emsal kararlar var benim izlemem gereken yol ne olmalıdır?

 • görevi kötüye kullanma

  Görevi kötüye kulanma bababında hakkımda dava açmışlar ilk olarak bunun cezası ne olur

 • çocuk velayeti

  Bir yakınım vefat etti ve karısı bunun üzerine babasının evine döndü ve birbuçuk yaşında erkek bir çocukları var. Annenin akli dengesi yerinde olmadığını ve çocuğa bakamıyacak durumda olduğunu gösteren doktor raporu var, bu durumda çocuğun annesine mi yoksa çocuğun babasının ailesine(anne-babasına)verilme durumu nedir. ilginiz için teşekkür ederim.

 • arazi

  Merahabalar..Mus`ta yeni kurulan üniversite arazisinde benim 40 dönümlük arazim var... Bunun üzerine üniversite yapılıyor. Yapıldıgı taktirde hak talep etme islemim nasıl olucak. Cok kafam karsık..Yardımınız icin simdiden tesekkürler..İyi calısmalar

 • paramı alamıyorum

  merhaba benim sorum arkadaslar maddi ben bır arkadasa bundan 4 sene once 2.5 milyar para çektim oda kefıl oldu para cektığım arkadas parayı odemedı bastan ben odedı zannedıyordum oyle boyle odedı ama gerı kalan 700 ytl yı ben odedım o bu 700 ytl yı odemek ıstemıyor oderım dıyor ama 4 sene gectı odemıyor benım sorum bu 700 ytl yı ben ondan yasal yollarla alabılırmıyım yanı kefıl olan kısıden bu 700 ytl yı alabılırmyım bırde 2 tane şaidim var. alabilirsem nasıl yol izlemeliyim. teşekkürler

 • Hakaret

  lan kelimesi hakaret midir. bir amir başka bir memura lan diyebilir mi. derse idari olarak veya adli olarak hakaret kabul edilir mi?

 • Eski tarihli senet tahsili

  Merhaba benim elimde 1935-1940 yıllarına ait senetler var bunların tahsili yaşayan varislerden yapılabilirmi.yapılırsa nasıl bir yol izlemeliyim.Teşekürler.

 • icra borcu

  kayın biraderim yıllar öncesi adıma vekaletimi alarak fırın açtı organizasyonu kayınbiraderim yapıyordu avukat tutarak adıma olan alacakları almış işçilerin primlerini yatırmamış 2004 te adıma icra çıktığını yeni öğrendim bu ay ağustos 2009 emekli maaşım kesilince.savcılığa suç duyurusunda bulunmak istemiyorum borç kaynımın adına kabul ederse resmi olarak devredilebilirmi .icra borcu 50.oootl lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

 • sıra senet tahsili hk.

  İş anlaşmazlığımızdan dolayı iki ortaklık son buldu. Ortağım tarafıma biçtiği değer niteliğinde sıra tarihli senetler vererek ayrıldık.Aradan iki gün sonra senetleri ödemeyeceğini karşılıklı bildirdi. ve ödemiyorda.İşyeri hanımının üstüne ruhsatlı ve vergili konumda.Kısacası üstüne kayıtlı bir malvarlığı yok. Bu durumda ne yapabilirim.?Senetlerin tahsili için en sağlıklı yolu tarif edebilirmisiniz?

 • senet

  eşimle boşanmanın eşigine geldik,eşim boşanmak istemedi bu evliligi bende sadece bana doldurulmamış boş birsenedi imzalaması gerekçesiyle yürütecegimi söyledim oda boşanmamak için kabul etti ve imzaladı kendi el yazısıyla ismini adresini ve tc sini yazdı tarih yazmadık.bu senedi garantim olarak görüyorum eşim aynı hatayı tekrarlarsa kullanacagım,senedin geçerlilik süresi nedir ve bu senetle neler yapabilirim.teşekkürederim.

 • Kredi Kartı borcu ve zaman aşımı?

  Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederim. Benim kafamdaki soru işaretlerini aydınlatırsanız bir karar vermem gerekiyor. Hayatımızı birleştirmeyi düşündüğümüz erkek arkadaşım bana 2002-2003 yıllarından kalma kredi kartı borçları olduğunu söyledi. Bununla ilgili olarak; 1-Kendiside meblayı bilmiyor. (Birkaç bankaya) 2-Daha önce haciz eve gelmiş ama anne evi deyip misafir gösterilip adreste olmadığından haciz olmamış. 3-Zaman aşımından bahsediyor, süresi ve koşulları nelerdir?

 • Hakarete Uğradım

  09.10.09 tarihinde alt katımda oturan şahıs tarafından hayvan,öküz,çingene gibi sözlerle hakarete uğradım, savcılığa şikayetçi oldum, karakola yönlendirdiler, onları da karakola çağırdılar, ifadelerimiz alındı, polis son kez şikayetçimisin diye sordu ve şikayetçiyim dedim, bundan sonraki süreç nasıl işler, mahkemeye çağırılırmıyız?Merdivenleri silen bayan olaylara şahit oldu,şahitlik yapmayı kabul etmese de kendisinin ismini şahit olarak yazdırabilirmiyim?Şimdiden teşekkürler.

 • görüş günü....

  Merhaba benim size sormak istediğim benim 8 yaşında bir kızım var.Eşimden 2 yıl oldu boşanalı.Velayeti anne olarak bende.Benim eski eşim çok sinirli ve agresif geçen gün kızkardeşimin kaşını patlattı niye?çünkü kardeşim eski eşimin bizim yaşadığımız evin kapısına gelmemesini istediği için.dr. raporu aldık.Dava açtık.Olay kızımın gözü önünde gerçekleşti ve çok etkilendi artık babasını görmek istemiyor.Şuan 2 haftada bir c.tsi pzr görüyor acaba görüş gününü daha aza indirmek mümkünmü şimdiden tşk

 • darp cezası....

  Merhaba, Benim eski eşim elinde dolu bir kavanozla sebepsiz yere kardeşimin yüzüne vurarak kardeşimin kaşını patlattı. Dr.raporumuzla şikayetçi olduk. Henüz davaya girmedik ama kardeşimin yüzünde kalıcı iz meydana geldi bunun için maddi yada manevi nasıl bir dava açabiliriz? Cezası ne kadar olur bilgilendiriseniz çok sevinicez teşekkürler..

 • birden fazla kişi ile tehdit suçu iddiası

  kamuda müdürüm.Başka bir ilde görev yapmaktayım.Görev yaptığım yerde bekar olduğumdan annemle otururken iki adet şahıs bizi kendilerini "tehdit hakaret,huzuru bozma " iddiası ile emniyete suçlayıp şikayet etti,savclıkta suçlamaları kabul etmedik, savcılık hakaret,huzuru bozma iddiasının inandırıcı bulmayarak ektakipsizlik kararı verdi verilen karar kesinleşti.İftira davası açma hakkım varmı.Bu yüzden çalıştığım kamu kurumu hakkımda disiplin soruşturması hakkımda açarak savunmamı bile istedi. Ne yapabilirim?

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.