Soru Cevap Portalı

 • Miras Paylasımı

  önce babam sonrada dedem öldü.dedemden yüklü taşınmaz malvarlığı kaldı.ama hayatta kalan amcam bize babamın dedemden önce ölmesi sebebiyle bize mirastan pay kalmayacağını söyleyerek kendi planladığı bir mal paylaşımını ortaya koyuyor ne yapabilriz.gerçekten de babam dedemden önce öldüğü için dedemin mirasının tamamı amcama mı geçer...yanıtlarsanız sevinirim.

 • 657/4-B Sözleşmeli Kimyagere Arazi Tazminatı Verilmesi

  İyi günler değerli ilgililer; Yaklaşık 16 yıldan beri Çevre ve Orman Bakanlığı taşra teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında 4/B sözleşmeli kimyager olarak çalışmaktayım. Kurumumuzda kadrolu çalışan Kimyagerler ve 4/B sözleşmeli çalışan Mühendisler arazi tazminatı almaktadırlar. Biz de Teknik Hizmetler sınıfında olduğumuz halde biz sözleşmeli Kimyagerlere Arazi Tazminatı verilmemektedir. Bizim de Arazi Tazminatı alıp alamayacağımız ya da alabilmemiz için Hukuki Haklarımız olurmu?

 • Kira sözleşmesi

  Merhaba ; Dükkanımızdaki kiracımızı çıkarmak istiyoruz fakat yapılan kira,sözleşmesinin nüshası bizde değil her ikiside kiracımızda, bununla ilgili nasıl bir yol izleyebiliriz,ilginiz için şimdiden teşekkürler.

 • senet ile ilgili

  Babama içkiliyken senet imzalatmışlar, şimdide seneti icraya vermişler, benimde bir arabam var, bunlar benden bişey alabilirler mi? babamın borcu beni etkilermi. babamın üstüne bişey yok ev de annemin üstüne ve boşandılar.

 • ortak evin satışı

  Boşandığım eski eşim ortak evin satışı için dava açmış. evin halen 7 yıllık konut kredisi borcu var. evde yeni evlendiğim eşim ve iki çocuğumuzla yaşıyoruz.Ben ise icradan satışından zarar ederiz diye satışını istemiyorum.Böyle bir hakkım var mı.Ayrıca 50 bin TL kredi çekmiştim. Ortak bu borca dahil olur mu.Krediyi önceki evliliğimde çekmiştim.bu satışa nasıl itiraz edebilirim

 • Kiracının yatırmadığı aidatlar ve su paası yüzünden haciz

  Merhabalar, TOKİ den aldığı evi kiraya verdim.Kiracı aidat yakıt ve su giderlerini yatırmadığı için Site yönetimi hakkımda icra takibi başlatmış. Elimde sadece kira kontratı ver.Ayrıca kiracı elekrtik aboneliğini kendi adına yaptı (belgem yok).Kira kontratı ve benim başka yerde oturdupğumu belgelesem ve elektrik aboneliğinin kiracı üzerine olduğunu beyan ederek icraya itiraz etsem olurmu. Teşekkürler. (tebellüğ ettim durumum acil)

 • Kredi kartı borcu

  kredi kartı borçlarım var mart ayına kadar düzenli ödüyordum fakat işsiz kaldım ve ödeyemedim ailemden ayrı yaşıyorum 1 senedir fakat annemlerin ev telefonu benim adımaydı avukat annemleri aramış bu borc sebebiyle annemlere telefon benim adıma diye haciz gelirmi ikametgah şuan oturduğum yerde annemlerde değil ve ihbarnameler gündüz evde durmadığım için elime ulaşamadı nasıl mal beyanında bulunurum bundan sonra ne yapmalıyım

 • boşanma

  istanbul da eşim boşanma davası açtı.temmuzda ikinci davam var.ikimizde boşanmak istiyoruz.ben istanbul dışındayım.bulunduğum yerden mahkemeye boşanmak istediğimi bildirebilirmiyim.yoksa mutlaka istanbulda davaya bizzat katılmam mı gerekir.

 • velayet

  İlk eşimden 8 yaşında kızım var nafaka ödediğim halde göremiyorum velayetini almak istiyorum dava açtım eşime keşif gitti durumları kötü banada keşif gelecek ama nasıl sonuçlanır acaba? Teşekür ederim şimdiden

 • Tapuda alınan Döner sermaye parası

  Merhaba; Toki den satın aldığım evimim tapusunu almak için gittiğim tapu dairesinde belediyenin belirlediği evin rayiç bedeli üzerinden benden tapu harcı alındı.Buna bir itirazım yok.Kanun böyle, Ancak benden ve herkesten Tapu Döner Sermayesine 125 lira para alındı.Yılbaşına kadar 100 lira olan dönersermaye 125 liraya çıkartılmış. 2 ayrı ödeme olmasına anlam veremedim.Tapu Müdürüne bu konuda itiraz dilekçesi verdim.Döner sermaye kapsamını incledim bir şey bulamadım.Bu alınan para yasalmı?

 • apartman ortak gideri

  Merhaba , Çatı katında yağmur sularının akmasından ötürü en üst dairenin iç duvarında oluşan zararın apartman tarafından ortak olarak karşılanması doğru bir uygulama mıdır? Ayrıca apartmanda oluşa ortak giderlerin (doğalgaz merkezi faturası , tamirat parası , sigorta poliçesi) gibi masrafların apartman panosunda fatura ya da gider bedellerinin ibraz edilmesi gerekmemektemidir. İbraz edilmeyen faturalar ve giderler için ödememe hakkı doğarmı acaba? Teşekkürler

 • çek kaşeletmek

  Ben özel bir şirkette çalışıyordum işten çıkarıldım ve şirket tazminat bedeli olarak şirket çeki verdiler 15/06/2009 vedeli beni aradılar pazartesi sorma diye bende soracağımı belirttim sorarsan bedelini alamazsın mahkemeye versen 1 sene uğraşırsın dediler bende sorarım olmazsa ya vurdururum yada ertesi gün için takasa veririm dedim ben ne yapmalıyım vurdurup şikayet etsem nekadar zamanda tahsil ederim.1 sene uğraşmam gerekirmi takasa versem banka bana nekadarını öder

 • kkb

  merhablar ben adem size bı sorum olcak ben ogretmenım 2006 da milli eğitim bakanlıgından leptop almıstım o sıra van-caldıranda gorev yapıyordum bılgısayarın taksıtlerını vakıf banka ziraat bankası aracılıgı ıle bana verılen ogretmen kredı kartına yatırıyordum sonradan evden bana telefon geldı senı ıcraya vermısler yatırmamıssındıye durumu vakıfbankasıyla gorustum baktılar kı ben kredı kartı hesabına duzenlı oarak para yatırmısım ama bısey yapamayız dendi.kkb den nasıl silinir.

 • sms ile hakaret

  merhabalar ben, cep telefonuma hakaret içeren uzaktan tanıdığım birisinden bir mesaj aldım. Hakaret olarak yazılan şey "karı" ve "boynuzlu" kelimeleriydi. Bu iki kelime için hakaret davası açabilir miyim? Açarsam bana bu mesajı atan kişinin alacağı ceza ne olur? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

 • miras ve alacaklı

  Biz bir süre önce annemi kaybettik. Annemden bize çok sayıda dükkân, daire ve nakit para miras kaldı.(babama ve biz 4 kardeşe) Biz kendi aramızda elimizden geldiğince eşit adaletli bir şekilde mirası paylaştık. Herkes kendi tapusunu ve parasını aldı. Yalnız bizim problemimiz şurada: Abim iflas durumunda, yüklü miktarda borcu var. Aldığı mirasın borcunu kapatması veya kendi olanakları ile borcunu ödemesi mümkün değil. Abimin alacaklısı abimi çoktan icraya verdi bile. Şimdi bizim endişemiz ise şöyle: Abimin alacaklısı abimin aldığı mirasın hak ettiğinden az olduğunu iddia edip bizim kendi aramızda yaptığımız miras paylaşımını iptal ettirme olanağına sahip mi? Mesela bizim yaptığımız miras paylaşımını iptal ettirip, terekeyi icrada satışa çıkarması veya tereke için izalei şuyu davası açması mümkün mü? Veyahut tenkis davası açabilir mi? Biz kendimizi ne kadar güvende hissedebiliriz? (Bunu şunun için soruyorum abim miras paylaşımı yapılırken eğer kendisine az miras verirsek alacaklısının bunu gerekçe kılarak bu miras paylaşımını bozarak tereke için izalei şuyu veya direk haciz yoluna gidebileceğini söylemişti.)

 • Miras paylaşımı

  Evlatlık edinen bir ailede ,evin hanımı ölür.Daha sonra evlatlık edinmiş olduğu kızı evlenir.bir müddet sonra adam tekrar evlenir.Adamın bu hanımdanda çocuğu olmaz.Bu adam rahmetli olduğunda,kalan mirasın paylaşımı nasıl olur.Ayrıca hayatta olan diğer kanbağı olan akrabalarıda miras haklaarı varmıdır. Saygılarımla.

 • senetsiz borç verdim alamıyorum.

  1995 yılını ekim ayında babam arkadaşına o günkü tl hesabına göre 500.000.000.tl(500 milyon),bugünkü hesaba göre 500 TL.vermiş.şahsa güvendiği çin senet vs almamış.o günden bugüne borç alan şahıs parayı ödemedi defalarca yaptığım görüşmelerde borcunu kabul ettiğini ama şimdi parası olmadığı için ödeme yapamadığını,parası olunca ödeme yapacağını söyledi,bu beyanı için şahit sunabilirim. Borçlu şahıs sgk emeklisi,kendine ait arabası ve taksi durağı var. Bu konuda ne gibi yasal işlem yapabilirim.tşk.

 • Sözlü Kira anlaşmasında ZAM ve Evden Çıkarma

  17 Haziran 2008 tarihinde sözlü anlaşmayla kiralamış olduğum evde hala oturmaktayım. Ev sahibi 18 haziran 2009`da 1 yıllık yazılı kira sözleşmesini eski kiraya % 20 zam ile imzalamamı, eğer kontratı imzalamazsam evden çıkmam gerektiğini söyledi. Ben de bu zammın çok fazla olduğunu ve memur olduğumdan dolayı 5-6 ay sınra atamam olacağı gerekçesiyle yazılı konratı 6 aylık imzalayabileceğimi belirttim. Ev sahibi bunu kabul etmeyerek evden çıkmamı istiyor. Kira ücretini ev sahibinin oğluna ait banka hesabına düzenli olarak yatırıyorum.Kira kontratını imzalamadığım taktirde, ev sahibi beni evden çıkarabilir mi? Sözlü anlaşmanın bitiş tarihi en az 1 yıl mıdır? Öyle ise 1 yıl bitmeden 15 gün önce zam yada evi boşaltmam gerektiğini bana bildirmek zorunda değilmiydi? Bu durumda ev kirasını eski fiyattan yatırmaya devam ederek evde oturmaya devam edebilir miyim? Son sorum ; halen su ve elektrik aboneliği ev sahibinin üzerinde, elektrik yada suyu kestirebilir mi? Konular hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim.

 • Evimin tavanı akıyor

  Apartmanda giriş katta oturmaktayım.evimin tavanından su akıyor.Bu konu ile ilgili olarak üst komşuyu mahkemeye verdim.Ancak akıntının başka daireden gelme ihtimalleri`de var.Ancak binamızda yonetici yoktur ve seçilemiyor.Evimde şu anda oturulacak hal yoktur.Eğer mahkeme sonuçlanana kadar kiraya çıkarsam kira masrafımı karşıdan talep edebilirmiyim. Malum Türkiyede mahkemeler çok hızlı çalışıyor.

 • ALACAK

  15750 TL + KDV AÇIK HESAP KESİLMİŞ FATURALARIM VAR ALACAĞIMI ALAMIYORUM BU FATURALARI DELİL GÖSTERİP MAHKEMEYE VERSEM ALACAĞIMI TAHSİL EDEBİLİRMİYİM

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.