Soru Cevap Portalı

 • Çekle İlgili

  Keşideci tarafından usulüne uygun olmayan bir şekilde verilen ödemeden men talimatına istinaden Bankaca sehven yada kasten karşılıksız kaşesi basılmamış olup, dolayısıyla bankaca ihbar yükümlülüğü yerine getirilmemiştir. Bu durumda; a- Çekin arkasına "karşılıksız" kaşesi basılmamasından dolayı bankanın ne gibi sorumluluğu bulunmakta? b-Bankanın doğal olarak ihbar yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı, banka hakkında ağır para cezası bu durumda da uygulanabilir mi?

 • Kira Sözleşmesi Hakkında

  Kiracımdan kontratın bir ay sonrasına tahliye taahhüdü almıştım. İki yıldır evimde oturmaktadır. Son üç aydır da kiramı ödememektedir. Kesin olarak tahliye edebilmem için şu an hangi yolu takip etmem lazım. Zira evimin kirasına çok ihtiyacım var mağdur haldeyim.

 • Senet Hakkında

  Çalıştığım şirkete iş akdi sözleşmesi adı altında bir form düzenlemişler. Bu formun üzerinde, kullandığım araca alkollü bindiğim veya zarar verdiğim hallerde, formun altında tamamen boş pullu olarak bulunan senedi bana ve arkadaşlarıma imzalatıldı. (Herkese ayrı ayrı) Sözleşmenin alt kışmı kesildiği taktirde ortaya tamamen imzalanmış boş senet çıkacağı için bu durumdan korkuyoruz. Bizi bu konuda aydınlatmanızı rica ederiz.

 • Rehin Gerdanlık

  Slm, ben Aylin. Çırağan Sarayı´nda düzenlenen Milenyum Balosunda takmak için Nişantaşı´ndaki Görkem Kuyumcusu´ndan 10 milyar ödeyerek üç zümrüt taşlı gerdanlık almıştım. Gerdanlığı takarak gittiğim Milenyum Balosunda karşılaştığım İstanbul´un ünlü tefecisi George, gerdanlığın kendisine rehin bırakıldığını, dükkanından iki hafta önceki soygunda çalındığını söyleyerek benden istedi. Ancak ben teslim etmeyi reddettim. Bir süre sonra George bana karşı bir menkul davası açtı. Dava halen devam etmekte. Ne yapacağımı bilmiyorum ve çok zor bir durumdayım. Başvurabileceğim hukuki imkanlar varsa bilgilendirir misiniz?

 • Apartman Ortak Giderleri

  Altı katlı bir apartmanın zemin kattaki iki dükkândan birisinin sahibiyim. Benim dükkânımı kiraya verdiğim eczacı hanım eczane olarak kullanmaktadır. Yan taraf nalburiye dükkânıdır. Bu seneye kadar apartman ortak giderlerine katılım avansı olarak bana ve benimle aynı metrekareye ve fakat daha az arsa payı hissesine sahip yan dükkânı 1,5 daire hissesi aidatı ödettiriliyordu. Bu yıl ise arsa payı hissem fazla olması sebebiyle arsa payıma göre apartman giderlerine katılmam istenmektedir. Bu olur mu? Ben ne yapabilirim?

 • Bilirkişilik

  Bilirkişilik ile görevlendirildiğim bir davaya mazeretsiz olarak katılmadım. Devlet memuru olduğum için hakkımda kurumum kınama cezası verdi. Mahkemede de TCK 230 maddesine göre hakkımda dava açıldı gerçekleştirdiğim eylem adlı görevi ihmal mi veyahut görevi savsaklamak mıdır?

 • Boşanmak İstiyoruz

  Kırsal bölgede görücü usulüyle evlenmiş bir erkeğim. Karım bana ailesinin zoruyla evlendiğini, benimle yaşamak istemediğini söylemektedir. Devamlı kavgamız olmakta hiçbir konuda ortak karar alamamaktayız. Evleneli yaklaşık 1,5 yıl olmuştur. Çocuğumuz yoktur. Karım ilk okul, ben ise üniversite mezunuyum. Boşanmak istiyoruz. Bize yol gösterir misiniz?

 • Çekle İlgili

  Keşideci tarafından usulüne uygun olmayan bir şekilde verilen ödemeden men talimatına istinaden Bankaca sehven yada kasten karşılıksız kaşesi basılmamış olup, dolayısıyla bankaca ihbar yükümlülüğü yerine getirilmemiştir. Bu durumda; a- Çekin arkasına "karşılıksız" kaşesi basılmamasından dolayı bankanın ne gibi sorumluluğu bulunmakta? b-Bankanın doğal olarak ihbar yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı, banka hakkında ağır para cezası bu durumda da uygulanabilir mi?

 • Evimi bağışladım

  Merhaba, öncelikle sanal aleme hoş geldiniz demek istiyorum. Sorum şöyle; ben Teşvikiye´de oturmaktayım. Apartmanımızda alt katta oturmakta olan komşum çok ciddi fakirlik çekmekteydi ve çocuğu acil tedaviye muhtaç durumdaydı. Tedavisinin bir iki gün gecikmesi halinde hayati tehlike belirecekti. Buna çok üzüldüm ve tedavi masraflarını üslendim. Bir süre sonra kiracı oldukları evden çıkmak zorunda kalan komşumun sokakta kalmasına gönlüm razı olmadı ve Bakırköy´deki dairemi komşuma vermek istediğimi söyledim ve ertesi gün tapuda gerekli işlemleri gerçekleştirdik. Komşum bir süre sonra oğluna kızım Gül´ ü istedi. Kabul etmeyince evime gizlice girerek kızımı zorla kaçırdı ve evimden iki milyara yakın nakit parayı aldı. Bağışladığım evi ve üslendiğim tedavi masraflarını dava açarak geri almam mümkün mü?

 • İsteğe Bağlı Koşullar

  Bonoda isteğe bağlı koşullar nelerdir?

 • Kira Tespit Davası

  Mahmutpaşa’ da esnafım. Mal sahibim ile 1 Şubat 1994 tarihinde 5 yıllığına yaptığımız kira kontratosuna göre her yıl enflasyon oranında kira miktarını artırarak bu güne kadar geldik. Kontratta enflasyona göre artış olacak maddesi ek madde olarak konulmuştur. 2000 yılında mal sahibi bana kira tespit davası açtı ve 600 milyon olan kiranın 3 milyara çıkartılmasını talep etti. Kanuna göre en fazla %25 artış olur diyorlar. Ben ne yapayım? Davanın sonucu ne olur?

 • Kira-Yeni Malik-Kira Tespiti

  İçinde kiracı bulunan g. menkulü satın alan yeni malik eski akdin kendisini bağlamadığını 1 ay içinde ihtar etmişse en erken nezaman kira tespiti davası açabilir. Lehe karar en erken hangi tarih için geçerli olur.

 • Kiracım Evi Boşaltmıyor

  Evlatlarımın İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü ve İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünü kazanmaları sebebiyle, İstanbul´da bir ev satın aldım. İçindeki kiracıyı sözle uyardım ama bir türlü evi boşaltmıyor. Kanuni olarak nasıl bir yol takip etmem gerekiyor, yardımcı olur musunuz?

 • Muvafakat

  Devlet Memuruyum. Mecburi hizmet gereği bu kurumda çalışmam gerekiyor. Ancak ben çalıştığım kurumu değiştirip başka bir devlet kurumunda çalışmak istiyorum. Şu an çalıştığım kurum bu değiştirme için muvaffakat vermiyor. İstifa etsem, çalışmak istediğim diger devlet kurumunda ise başlamam mümkün mü?

 • Tahliye Taahhüdü

  25 şubat 97 de tahliye taadünü boş olarak imzalamış kontratı 01 mart 1997 de yapmış idim 98 99 00 da kontrat olmadan oturdum şimdi ev sahibim bu taadü kağıdı ile tehdit ediyor... bu imzaladığım kağıdın geçerliliği var mıdır?

 • Zamanaşımı Süreleri...

  Bono dolayısıyla ortaya çıkan talep haklarına ilişkin zamanaşımı süreleri nelerdir?

 • Boşanma-MallarınTasfiyesi

  Evlilik sırasında yasal mal rejimi olan, edinilmiş mallara katılma benimsenmiş. Boşanma davasında dava boşanma kararı ile neticelenecek olursa, tarafların bu rejimi benimsedikleri tarihten itibaren kazanmış oldukları malların tasfiyesi nasıl olacaktır?

 • Kiracılığın tespiti sonucunda karşı vekalet faizi

  Kiracılığın tespiti sonucunda, davalı taraf lehine hükmedilen ücreti vekalet alacağına ne zamandan itibaren faiz işletilebilir?

 • Görev İtirazı

  Hukuk mahkemelerinde, davalının görev itirazı incelemesinde, kesif kararı verildi. Sadece, dava konusunun degerinin tespiti icin yapilacak bu kesifin masrafları, kesfe sebebiyet veren davalinin karsilamasi (adalet anlayisi acisinden) gerekmez mi? Usul yasasinin 2. maddesi bunu aciklamiyor.

 • Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş

  Avukatlıktan hakimliğe geçiş hususunda bilgi verirmisiniz? Bu konuda düzenlenmiş bir yasa mevcut mudur?

Copyright © 2015 - idealhukuk - Her hakkı saklıdır.